Geologiczne Sudety

left-arrow50

Geologiczne Sudety

05.09.2019 – 08.09.2019
15.09.2019 – 18.09.2019

 


Czy wiesz co masz pod butami chodząc górskim szlakiem? Co to za skała stoi samotna w lesie; skąd bierze się jej kształt? Dlaczego niektóre minerały są tak cenne? Które z nich można znaleźć w Karkonoszach i Górach Izerskich?
Nie będzie to przygoda taka, jak zawsze. Będziemy wędrować, owszem, ale przede wszystkim wyruszymy na poszukiwanie skarbów zaklętych w skałach. Nasz przewodnik pomoże nam odkryć tajemnice skrywane pod powierzchnią terenu przez miliony lat, pokaże, jak obrabiać minerały, zdradzi ich historie, opowie jakie miały i mają zastosowanie. Po czterech dniach spędzonych z dala od tłumów będziemy inaczej patrzeć na to, po czym chodzimy, co mijamy. Skały i minerały będą mówić językiem, który zrozumiemy.

biegówki. obozy

 
Kto uraczy nas słowem przewodnickim?
Na szlaku i poza nim zadba o nas Roksana Knapik, która jest geologiem; skały i minerały to jej pasja, a dzielenie się wiedzą ma we krwi. Uważa, że każda skała i każdy minerał mogą moimi ustami opowiedzieć swoją historię. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Wrocławskim związała się zawodowo z Karkonoskim Parkiem Narodowym, gdzie zajmowała się m.in. koordynacją działalności naukowej, edukacją ekologiczną, działalnością wydawniczą i organizacją konferencji oraz warsztatów. Brała udział w tworzeniu geoparku w Karkonoszach, z czego jest szczególnie dumna. Roksana prowadzi także badania naukowe i jest autorką wielu publikacji. Na swoim koncie ma m.in. odkrycie pierwszej jaskini krasowej w polskich Karkonoszach. Od 2013 roku jest sudeckim przewodnikiem górskim. W czasie wolnym zbiera i kolekcjonuje minerały, chodzi po górach, gotuje wegetariańskie potrawy, robi maści na bazie ziół i urządza swoje miejsce na Ziemi na Pogórzu Izerskim. Prowadzi własną firmę ROCK’si zajmującą się geoedukacją.

1234

 
Cena
4 dni obozu z pełnym pakietem świadczeń = 950 zł

 
W cenie
– 3 noclegi w pensjonacie w pokojach 3 i 4-osobowych z łazienką
– młotek, przecinak, okulary i rękawice ochronne dla każdego uczestnika na czas trwania warsztatów
– dwa posiłki dziennie: śniadanie i obiadokolacja (pierwszego dnia obiadokolacja, ostatniego śniadanie)
– transport busem na oddalone stanowiska
– ubezpieczenie
– opieka i spora dawka wiedzy od profesjonalnego przewodnika górskiego sudeckiego i geologa

 
3333333
Plan
Dzień 1: warsztaty terenowe „Na granicy dwóch geologicznych światów”
Start o godz. 10.00. Spotkanie w Szklarskiej Porębie Dolnej na stacji PKP. Przemarsz do pensjonatu i pozostawienie najcięższych bagaży. Wyjście w teren z przewodnikiem ok. 11:00. Przejście w rejon Mniszego Lasu. Oglądanie skałek hornfelsowych. Zwiedzanie okolic Zbójeckich Skał. Poszukiwania pirytu w starych kopalniach – przejście na Zakręt Śmierci i ewentualnie na Wysoki Kamień. Powrót i zakwaterowanie na 3 noce. Obiadokolacja.
 
Dzień 2: warsztaty terenowe „Świat granitu i jego minerałów”
Śniadanie. Przejazd do Michałowic. Widok na Główny Grzbiet Karkonoszy. Oglądanie największego kociołka wietrzeniowego w Karkonoszach oraz jaskiń pseudokrasowych na Drewniaku. Wizyta w kamieniołomie granitu w Michałowicach i poszukiwanie kryształów kwarcu oraz fragmentów pegmatytów. Przejście doliną Czarnej Płóczki, która jest dawnym miejscem eksploatacji złota i dawną doliną Szklarki. Poszukiwanie ametystów w okolicach Trzech Jaworów. Powrót do Michałowic i następnie przejazd do pensjonatu. Obiadokolacja.
 
Dzień 3: warsztaty terenowe „Geologiczne skarby wschodnich Karkonoszy”
Śniadanie. Przejazd do Karpacza – przejście do miejsca, gdzie występują najpiękniejsze karkonoskie ametysty, a także kryształy górskie. Przejazd do Kowar na hałdy dawnej kopalni „Liczyrzepa” i poszukiwanie zielonych  fluorytów (i nie tylko). Przejście na hałdy dawnej kopalni „Wolność” i poszukiwanie rzadkich skał skarnów, zawierających w sobie wiele ciekawych minerałów, w tym również bogate złoże magnetytu, który był w Kowarach eksploatowany przez wieki. Przejazd do pensjonatu. Obiadokolacja.
 
Dzień 4: warsztaty terenowe „Ametystowa Szklarska Poręba”
Śniadanie. Wymeldowanie (pozostawienie ciężkich bagaży w pensjonacie). Przejazd do Szklarskiej Poręby pod wyciąg. Zwiedzanie Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej. Przejście na Złote Jamy w rejon występowania żyły kwarcowej z ametystem. Wizyta w sztolni dawnej kopalni „Anton” (tylko zaglądamy do środka), która jest wyrobiskiem po eksploatacji pegmatytu. Przejście Czeską Ścieżką. Oglądanie Wodospadu Szklarki. Powrót przez Chybotek do pensjoantu, odebranie bagaży i wyjście na dworzec PKP Szklarska Poręba Dolna. Koniec obozu ok. godz. 18:00.

 

Dlaczego warto się wybrać z nami?
– spędzimy 4 dni w otoczeniu przyrody, z dala od miejskiego zgiełku
– usłyszymy wiele ciekawostek geologicznych
– wędrując szlakami poszukamy skarbów ziemi
– zobaczymy dawne miejsca eksploatacji cennych kruszców
– nauczymy się rozpoznawać skały i minerały
– znajdziemy czas na relaks i reset w otoczeniu malowniczych krajobrazów
– na wycieczki zabiorą nas doświadczeni przewodnicy
– gwarancja dobrze i aktywnie spędzonego czasu

 

Zapisy
Uczestnikiem obozu może zostać każdy, kto spełni łącznie następujące wymagania:
1. Zapisze się na listę via formularz rezerwacyjny

2. Wniesie opłatę, która jest potwierdzeniem udziału w obozie

 

obozy wędrowne 2019 z obozywedrowne.com

 

Limit miejsc!
Na każdym obozie obowiązuje limit liczby uczestników. Przed zapisem i wniesieniem opłaty prosimy sprawdzić stan wolnych miejsc tutaj
Organizator może odwołać imprezę turystyczną z powodu zgłoszenia się mniejszej liczby uczestników niż liczba minimalna. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany planu w razie konieczności.

 

Sposób płatności
Opłatę za uczestnictwo należy uiścić przelewem, do wyboru: A) w całości lub B) w ratach: zaliczka w wysokości połowy kosztu obozu oraz pozostała należność. Wpłata zaliczki potwierdza rezerwację miejsca na wybranym obozie.

 

Termin wpłaty
Wpłat dokonujemy do wyczerpania miejsc (kto pierwszy ten lepszy). Informacje o wolnych miejscach tutaj

 

Konto
Konto dla wpłat w PLN: BNP Paribas Bank Polska 69 1750 0012 0000 0000 2891 0778
Konto dla wpłat w Euro: BNP Paribas Bank Polska 31 1750 0012 0000 0000 3704 6949 (Iban: PL, SWIFT: RCBWPLPW).
W tytule wpłaty należy wpisać nazwę wybranego obozu (+ewentualnie jego termin) oraz imiona i nazwiska uczestników za których dokonuje się opłaty.
Odbiorca: Fundacja Na Szlaku, 54-206 Wrocław, ul. Legnicka 65, NIP: 8943061309.

 

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

napisz_button

obozy biegówkowe

 

rfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-slide