Co to jest via ferrata
Pierwsze tego rodzaju szlaki powstały już w XVII wieku i od tamtego czasu pojawiają się kolejne w różnych regionach świata. Są to trasy górskie o zróżnicowanym poziomie trudności (również dla początkujących) wyposażone w liczne ułatwienia. Stalowe stopnie i innego typu elementy pomagają w utrzymaniu stabilnej pozycji, drabiny ułatwiają wspinanie się na wyższe półki skalne, a lina wraz z uprzężą służą z kolei do samoasekuracji. Dowiedz się, co to jest via ferrata, z naszego tekstu!
Wysokogórskie wycieczki dla osób o silnych nerwach
Odpowiednia kondycja i nieco sprawności zdecydowanie upraszczają sprostanie wyzywaniu, jakim jest przeprawa przez szlaki tego rodzaju. Nie zmienia to faktu, że również osoby początkujące mogą bezpiecznie spróbować swoich sił na via ferrata, ponieważ zostały one dostosowane do różnych umiejętności turystów. Opisywana forma aktywności fizycznej jest połączeniem hikingu (wysokogórskie wędrówki) ze wspinaczką. Dzięki temu, że szlaki są oznakowane w charakterystyczny sposób, łatwo się dowiesz, czy dana droga będzie dla Ciebie właściwa.
Via ferrata odpowiednia dla początkujących co do zasady obejmuje dystans dłuższy niż 5 km, a suma podejść w jej obrębie wynosi maksymalnie 500 m. Przy wartościach większych niż pół kilometra wymagana jest już nieco większa sprawność fizyczna. Trasy powszechnie uznawane za trudne miewają po 10 km długości. Profesjonaliści przebywają zaś odległości większe niż 15 km, w których suma podejść na najtrudniejszych szlakach przekracza nawet 1500 m.
Proste oznaczenia pozwolą Ci obrać właściwy szlak
W zależności od tego, w którym regionie świata wybierzesz się na tzw. żelazne drogi, spotkasz się z odmiennymi oznakowaniami. Aby przybliżyć Ci ich znaczenie, posłużyliśmy się tymi stosowanymi w Austrii.
A
„A” oznacza najprostszą do pokonania trasę, która jest właściwym wyborem dla początkujących. Na via ferrata sygnowanych tą literą często nie potrzeba osoby asekurującej, a mnogość różnorakich chwytaków i stopni ułatwia ich przemierzanie nawet najmłodszym turystom.
B
Na trasach oznaczonych literą „B” mogą się znajdować nieco trudniejsze do pokonania przeszkody, takie jak m.in. drabinki czy mostki. Zastanów się przed wkroczeniem na tego typu szlak, gdyż nie brakuje na nim niebezpieczeństw.
C
Oznaczenie „C” wskazuje, że masz do czynienia z trudną via ferrata, na której niezbędna jest uprząż. Na takim szlaku nie uświadczysz już wielu ułatwień. Wzniesienia bywają o wiele wyższe, a eksponowane mostki zapewniają ekstremalne wrażenia, dlatego zdecydowanie odradzamy trasy „C” osobom początkującym.
D i E
Szlaki oznaczone litrami „D” i „E” są przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów o stalowych nerwach i równie silnych dłoniach. Zapomnij o regularnie rozlokowanych miejscach na odpoczynek i nie wyruszaj w takie miejsca bez wieloletniego doświadczenia oraz sprzętu.
Odkrywaj via ferrata w traperskim gronie
Jeśli marzy Ci się przejście via ferrata w towarzystwie miłośników hikingu i trekkingu z dala od cywilizacji, zapraszamy na nasze obozy wędrowne. W trakcie wielodniowych wędrówek oderwiesz się od codzienności, wtopisz w naturę i spędzisz czas w gronie pasjonatów, którzy od lat zajmują się organizowaniem wycieczek w odludne i fascynujące miejsca. Zapoznaj się z naszą aktualną ofertą i wybierz coś dla siebie!