Pakistan. Lato 3

Pakistan wyprawa

Data wydarzenia:

17 października, 2022

Czas Wydarzenia:

17:00

Miejsce wydarzenia:

Pakistan

Pakistan. Fascynujący górskimi krajobrazami  

Marzenie wielu miłośników wypraw. Pakistan – arcyciekawy kraj do którego wyprawa może stać się jedną z najwspanialszych podróży życia. Do Pakistanu docierają tylko nieliczni, co sprawia, że jest to miejsce pełne autentyczności oraz wolne od masowej turystyki. Kraj fascynujący górskimi krajobrazami, bezkresnymi przestrzeniami, gościnnością i serdecznością mieszkańców. Na centralną i północną część kraju składają się góry Karakorum oraz Himalaje z ośmiotysięcznikami K2, Nanga Parbat, Gaszerbrum I, Broad Peak, Gaszerbrum II. Niezrównanie piękne góry Karakorum stanowią obowiązkowy kierunek dla miłośników gór i na pewno będą pretendować do najbardziej fascynujących miejsc, które widzieliśmy. Na miejscu będziemy poruszać się w małej grupie, będąc pod opieką sprawdzonego przez nas w praktyce, miejscowego, licencjonowanego biura Affan Warraich Travel&Tours, które prowadzi przewodnictwo w języku polskim.

Terminy 

03-16.05.2022, 01-14.08.2022 oraz 17-30.10.2022

Trekking dla dorosłych „D”

Zapraszamy na ten trekking osoby dorosłe, od 18 roku życia

Skala trudności

Trekking na poziomie trudności „B” (średni)

Cena

14 dni = 6700 zł

W cenie

 • Zakwaterowanie w hotelach lub obiektach turystycznych typu Guest House, pokoje 2/3 osobowe
 • Wszystkie transfery niezbędne do realizacji programu. Na terenie Pakistanu będziemy poruszać się prywatnym autobusem z kierowcą oraz samochodami terenowymi z napędem 4×4.
 • Bilety wstępu na atrakcje zawarte w programie wycieczki
 • Wyżywienie: śniadania i obiadokolacje, aranżowane przez pilota (kuchnia lokalna). Dieta wegetariańska dostępna na życzenie.
 • Napoje: pitna woda + 1 napój do każdego posiłku
 • Pomoc wizową i zaproszenie wizowe
 • Opiekę pilota polskojęzycznego
 • Opiekę lokalnego pilota anglojęzycznego
 • Przewodników lokalnych

Dodatkowe opłaty

 • Bilety lotnicze (koszt około 3500 zł)
 • Wizy 35USD (pomagamy w procesie wizowym)
 • Pozostałe posiłki nieujętych w programie (orientacyjny koszt ok. 3-15 USD/posiłek), napojów (oprócz jednego napoju do śniadania i kolacji oraz wody)
 • Koszty wieczornych wyjść i rozrywek oraz pozostałych aktywności i wycieczek fakultatywnych
 • Zwyczajowe napiwki (ok. 50 USD)
 • Inne niewymienione świadczenia i dodatkowe atrakcje
 • Ubezpieczenie turystyczne

Plan wycieczki

1 dzień – Islamabad

Pierwsze spotkanie ze stolicą – Islamabad. Wizyta w piątym największym meczecie świata w kształcie pustynnego namiotu Beduinów Faisal Masjid, nazwanym na cześć saudyjskiego króla, który sfinansował jego budowę. Następnie bajkowy ogród Daman-e-Koh z panoramą całego miasta – miejsce popularne zarówno wśród mieszkańców, jak i gości. Zwiedzanie muzeum dziedzictwa narodowego Lok Virsa a następnie wizyta na historycznej stacji kolejowej Golra Shariff w stylu wiktoriańskim, która stanowi żywy skansen otoczony imponującymi, wiekowymi drzewami. Zakwaterowanie w hotelu.

2 dzień – podróż do Chilas

Wczesnym rankiem podróż autostradą Karakorum do zakurzonego miasteczka Chilas (ok. 12 godzin), leżącego bezpośrednio przy autostradzie, stanowiącego świetną bazę wypadową do punktów widokowych ośmiotysięcznika Nanga Parbat). Zakwaterowanie w hotelu w Chilas.

3 dzień – bajkowe Fairy Meadows

Dzień rozpocznie się przygotowaniami bagażu podręcznego na dwie noce w górach. Samochody terenowe z napędem na cztery koła zabiorą nas w podróż ku Fairy Meadows. Pełna wrażeń, kręta górska trasa wzdłuż malowniczych skał trwająca ok. 2 godziny. Następnie spokojny trekking w górę (2-4 godziny), po drodze lasy, rwące strumienie i widoki na majestatyczny lodowiec. Zakończenie dnia na wysokości 3300 m n.p.m. na bajkowym Fairy Meadows z widokiem na ośmiotysięcznik Nanga Parbat. Wieczorem klimatyczne ognisko w towarzystwie legendarnych górskich wróżek, które wg lokalnych przekazów schodzą nocami ze szczytów gór na polany Fairy Meadows.

4 dzień – bajkowe Fairy Meadows

Tuż po pięknym wschodzie słońca oświetlającym szczyty „Nagiej Góry” wymarsz w stronę punktu widokowego Nanga Parbat – Beyal Camp (ok. 2.5 godziny) i do Base Camp (3900 m n.p.m.) (ok. kolejne 3 godziny), który stanowi bazę wypadową dla Himalaistów przygotowujących się do zdobycia Nanga Parbat. Po degustacji lokalnego posiłku przygotowanego w chatce himalajskiej bazy, powrót do Fairy Meadows (ok. 4 godziny). Opcjonalnie, zamiast trekkingu – relaks i spacer po Fairy Meadows, umożliwiający zapoznanie się z kulturą ludzi gór oraz podziwianie ośnieżonych szczytów, lodowca i dziewiątego, najwyższego szczytu świata.

5 dzień – podróż do Gilgit

Pożegnanie z Fairy Meadows i trekking w dół (ok. 1.5 godziny), a następnie przesiadka do samochodów terenowych i zjazd do bazy jeepów (ok. 1.5 godziny). Po chwili odpoczynku, podróż do Gilgit przez ostoję dzikiej przyrody: Astore Wildlife Sanctuary, będącej domem dla m.in. pantery śnieżnej, niedźwiedzia himalajskiego czy markura śruborogiego, który jest narodowym zwierzęciem Pakistanu. Na koniec dnia starożytna rzeźba Buddy z VII wieku – Kargah Buddha. Zakwaterowanie w hotelu.

6 dzień – Dolina Hunza

Podróż autobusem do malowniczej i krętej Doliny Naltar (ok. 2.5 godziny). Wycieczka jeepami z napędem 4×4 po dolinie słynącej z niesamowitych widoków i mieniących się kolorami jezior i spacer w pięknych okolicznościach przyrody i relaks. Następnie przejazd do magicznej Doliny Hunza (ok. 1 godzina) otoczonej szczytami Karakorum. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu.

7 dzień – Dolina Hunza

Na początku dnia zwiedzanie dwóch imponujących fortec Mirów Hunzy: Altit i Baltit Fort. Następnie zakupy na lokalnym bazarze Karimabad, z możliwością zakupu pamiątek, pakistańskiego rękodzieła, ręcznie szytych, tradycyjnych ubrań i kaszmirowych szali oraz aromatycznych, lokalnych przypraw. Po południu przejazd nad jezioro Attabad, zwane najpiękniejszym jeziorem Pakistanu, które powstało w wyniku tragicznego osuwu ziemi. Magiczny rejs po jeziorze, z zachwycającą panoramą gór nad turkusową wodą.

8 dzień – Khunjerab Pass

Po śniadaniu wyjazd w stronę mostu Hussaini Suspension Bridge, zwanego najniebezpieczniejszym mostem świata. Dla chętnych: wejście i spacer po moście z widokiem na 18-kilometrowy lodowiec Passu. Kolejna atrakcja – wyprawa na kraniec Pakistanu do Przełęczy Khunjerab, która znajduje się na wysokości 4693m n.p.m. i jest częścią popularnej autostrady Karakorum. Jest to najwyżej położona, utwardzona granica międzynarodowa świata z ciekawą atrakcją – bankomatem położonym najwyżej na świecie. Na koniec dnia podróż do Gilgit (ok. 5.5 godziny). Zakwaterowanie w hotelu.

9 dzień – podróż do Chitral

Podróż autobusem do doliny Phander (ok. 6 godzin). Punkt widokowy Nanga Parbat i punkt widokowy łączenia pasm górskich. Następnie relaks nad jeziorem Phander i zwiedzanie doliny. Zakwaterowanie.

10 dzień – zwiedzanie Doliny Kalash

Po śniadaniu przejazd do Doliny Kalash (ok. 9 godzin) otoczonej szczytami Hindu Kush. Dolina jest domem dla plemienia Kalaszy – mniejszości narodowej Pakistanu, których unikalna kultura została wpisana na listę UNESCO. W planie interakcja z tubylcami, którzy uznają się za potomków Aleksandra Wielkiego i ich bogatym folklorem i zwyczajami. Wieczorem wspólne tradycyjne tańce przy ognisku z mieszkańcami doliny. Zakwaterowanie w Dolinie Bamburat.

11 dzień – zwiedzanie Doliny Kalash

Zwiedzanie pobliskich dolin (Rumbur i Birir) i wiosek w celu jeszcze lepszego doświadczenia i poznania lokalnej kultury. Po wycieczce, przejazd z powrotem do Chitral.

12 dzień – podróż do Lahore

Wczesnym rankiem przejazd w stronę Lahore (ok. 13 godzin). Odpoczynek i czas wolny. Zakwaterowanie w hotelu.

13 dzień – Lahore

Początek dnia w kulturalnej stolicy Pakistanu, gdzie kolonialna architektura przeplata się z meczetami i zabytkami z czasów Wielkich Mongołów. Zwiedzanie majestatycznego fortu Lahore, który znajduje się na liście UNESCO oraz sąsiadującego meczetu Cesarskiego – jednego z największych meczetów Azji. Następnie jedyna w swoim rodzaju ceremonia opuszczenia flagi na granicy Pakistanu z Indiami -Wagah Border. Kolacja na tętniącej życiem, pełnej restauracji i barów ulicy Food Street oraz spacer po barwnym i aromatycznym starym mieście. Zakwaterowanie w Lahore.

14 dzień – Islamabad

Powrót z Lahore do Islamabadu (ok. 5 godzin). Czas wolny i zakupy w nowoczesnym centrum handlowym Centaurus a potem w kontrastującym z nim markecie Jinnah Super Market. Następnie wycieczka do punktu widokowego Pir Sohawa w górach Margalla oraz wykwinty obiad z muzyką na żywo w popularnej restauracji Monal na szczycie, z widokiem na cały Islamabad.

15 dzień – powrót do Polski

Powrót do Polski.

Uwaga: plan, planem, ale przewodnik może zmieniać plan w ciągu dnia m.in. ze względów bezpieczeństwa (burza, ulewy, silne porywy wiatru etc.).

Dlaczego program letni?

Ta wycieczka skierowana jest do osób pełnych wigoru, którym nie straszne są trekkingi wysokogórskie, noclegi na dużych wysokościach (3300 m n.p.m.) czy przejazdy słynną autostradą Karakorum. Nie trzeba być jednak wybitnie sprawnym fizycznie – „przeciętny” podróżnik bez problemu podoła tej trasie. Trasa wyprawy biegnie przez północny Pakistan, pełen fascynujących kontrastów: naturalnych krajobrazów, zabytkowej architektury, milionowych miast i małych prowincjonalnych wiosek, gdzie każdy dzień podróży będzie nowym odkryciem. Podczas wyprawy nie tylko odwiedzimy nowoczesny Islamabad i pobliskie wzgórza, ale dotrzemy też do jednego z najczęściej odwiedzanych rejonów Pakistanu: Doliny Hunza, dawnego księstwa muzułmańskiego, które otoczone jest szczytami Karakorum. Przejdziemy się najniebezpieczniejszym mostem świata i odwiedzimy kraniec kraju: granicę chińsko-pakistańską. Zobaczymy nie tylko naturalne piękno Pakistanu, ale poznamy też jego bogatą kulturę i zwyczaje z bliska. Będziemy nocować na wysokości 3300 m n.p.m. z widokiem na ośmiotysięcznik Nanga Parbat i poznamy dolinę zamieszkałą przez mniejszość narodową Pakistanu. Odkryjemy niesamowitą otwartość i gościnność mieszkańców Pakistanu.

Informacje praktyczne

Wizy

Do przekroczenia granicy pakistańskiej przez obywateli Polski konieczny jest paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu oraz wiza. Koszt wizy: 140 zł. Wiza dla obywateli Polski to wiza elektroniczna, na którą aplikuje się online na stronie: https://visa.nadra.gov.pk/e-visa/. Na wydanie wizy czeka się 7 do 10 dni roboczych. Wizę otrzymuje się online, należy ją wydrukować i wziąć ze sobą na lotnisko.

Dokumenty wizowe:

 1. Kolorowy skan paszportu.
 2. Jedno aktualne, kolorowe zdjęcie.
 3. zaświadczenie o zatrudnieniu w języku angielskim (osoby z działalnością gospodarczą wypisują taki dokument same, uwzględniając nazwę, adres oraz NIP firmy oraz datę rozpoczęcia działalności). Osoby niepracujące dołączają zaświadczenie wyjaśniające sposób utrzymania się.
 4. Zaproszenie wydane przez biuro podróży w Pakistanie (zapewniamy).
 5. Dowód osobisty właściciela biura podróży w Pakistanie (zapewniamy).
 6. Licencja biura podróży w Pakistanie (zapewniamy)

Informacje zdrowotne:

Podczas wyjazdu mogą obowiązywać nakazy i obostrzenia związane z aktualną sytuacją epidemiczną. W szczególności uczestnicy muszą się liczyć z koniecznością posiadania aktualnego testu w języku angielskim, z kodem QR.

Obecnie do Pakistanu mogą wjechać jedynie osoby zaszczepione przeciw COVID-19, posiadający ważny test PCR (wykonany maksymalnie 48 godzin przed lądowaniem w Pakistanie) oraz mające zainstalowaną aplikację telefoniczną PassTrack z wszystkimi informacjami dot. podróży. Należy zapoznać się z aktualnymi wytycznymi i zasadami dla podróżnych znajdującymi się na portalu MSZ – Polak za granicą: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/pakistan.

Klimat i pogoda:

Pakistan leży w strefie klimatu zwrotnikowego suchego i podzwrotnikowego także suchego. Północna część Pakistanu cechuje się temperaturami niższymi niż południowa część Pakistanu. Najkorzystniejszą porą na podróżowanie po Pakistan jest okres od marca aż do grudnia, kiedy temperatury są przyjemne i ciepłe, a opadów jest niewiele. Szczególnie ciepłym miesiącem jest czerwiec, kiedy temperatura rośnie nawet do 35-40 stopni. Temperatury w rejonach górskich (np. Fairy Meadows) mogą spadać poniżej zera w okresie jesiennym i zimowym.

Limit miejsc

Na każdej wycieczce obowiązuje limit liczby uczestników. W przypadku tej wycieczki, na każdy jej termin zabieramy nie więcej niż 16 uczestników (minimum, to 6 uczestników). Wpłat dokonujemy do wyczerpania miejsc (kto pierwszy ten lepszy). Informacje o wolnych miejscach na stronie http://obozywedrowne.com.

Płatność

Jeśli z jakiś powodów chcesz opłacić udział w obozie/warsztatach z pominięciem systemu płatniczego naszej strony https://obozywedrowne.com/, to możesz skorzystać z tradycyjnego PRZELEWU.

 • Konto dla wpłat w PLN: Paribas Bank Polska 69 1750 0012 0000 0000 2891 0778.
 • Konto dla wpłat w Euro: Paribas Bank Polska 31 1750 0012 0000 0000 3704 6949 (Iban: PL, SWIFT: RCBWPLPW).

Odbiorca: Fundacja Na Szlaku, 54-206 Wrocław, ul. Legnicka 65, NIP: 8943061309.

W tytule wpłaty należy wpisać:

 • nazwę wybranego obozu oraz jego termin;
 • imiona i nazwiska uczestników za których dokonuje się opłaty.

Bardzo prosimy o niezwłoczne przysłanie nam maila w tej sprawie, z danymi do ubezpieczenia uczestnika (imię, nazwisko oraz data urodzenia) wraz z potwierdzeniem wpłaty.

Do zobaczenia na szlaku!

Wydarzenie już się odbyło
Ilość miejsc: 16 (16 Left:)
 • Pakistan
 • Pakistan

Event Schedule Details

 • 17 października, 2022 17:00   -   30 października, 2022 11:00
Udostępnij to wydarzenie
DODAJ DO SWOJEGO KALENDARZA