MŁODZIEŻ. Karkonosze i Rudawy od A do Z.

Data wydarzenia:
13 lipca 2021
Czas Wydarzenia:
12:00
Miejsce wydarzenia:
Karkonosze , Polska
Karkonosze i Rudawy od A do Z. Młodzieżowy
Przez dziesięć dni będziemy wędrować przez polskie i czeskie Karkonosze oraz przez Rudawy Janowickie. Kilka nocy pod namiotami, kilka nocy w najlepszych karkonoskich schroniskach. Karkonosze – piękne, „widokowe i alpejskie”. Tak najkrócej można zamknąć w zdaniu to, co zobaczycie podczas tego Obozu Wędrownego. Bo jak opisać wyjątkowość Śnieżnych Kotłów, piękno szlaku meandrującej Łaby czy ponad dwustumetrowych kaskad Wodospadu Panczawy (Pančavský vodopád)? Na wizytę w najwyższych górach Republiki Czeskiej. Na odwiedzimy Karkonoskiego Parku Narodowego, który wraz z czeskim Krkonošským národním parkiem stał się częścią przygranicznego Rezerwatu Biosfery UNESCO Karkonosze/Krkonoše (MAB). Szczyty Rudaw Janowickie słyną z rozpościerających się z nich niezwykłych panoram. Te sudeckie góry są dobrym celem na górskie wędrówki. Atrakcjami Rudaw są Kolorowe Jeziorka, ruiny średniowiecznego zamku Bolczów czy ciekawe formy skalne. To w tych górach swe pierwsze kroki wspinaczkowe stawiali tu Wanda Rutkowska, Krzysztof Wielicki, Wojciech Kurtyka.
Obóz dla młodzieży „M”
Zapraszamy na ten obóz osoby od 12 do 18 roku życia
Skala trudności
Obóz w naszej skali trudności określamy jako łatwy, czyli jest na poziomie „A”
Miejsce spotkania uczestników i zakończenia obozu
W dniu 13.07.2021 r. od godz. 12.00 do godz. 12.30 zbiórka w holu dworca PKP Wrocław Główny, przy informacji turystycznej, która znajduje się przy ciągu kas biletowych. Z Wrocławia do Janowic Wielkich pojedziemy pociągiem wraz z przewodnikiem sudeckim. Następnie do przemierzenia będziemy mieli ok. 9 km do miejsca noclegowego (plecaki zostaną przewiezione busem). Powrót pociągiem ze Szklarskiej Poręby na dworzec PKP Wrocław Główny do godziny 14.00 w dniu 22.07.2021. W razie potrzeby proszę dzwonić na telefon dyżurny: 607 300 754.
Cena
10 dni obozu = 1790 zł
W cenie
- 9 Noclegów. Kilka noclegów (następujących po sobie) pod namiotami w Rudawach Janowickich oraz pojedyncze w karkonoskich schroniskach w pokojach od 3 do 8 osobowych. Łóżka wraz z pościelą.
- Trzy posiłki dziennie. W zależności od realizowanej trasy będzie to: śniadanie, ciepły obiad, kolacja lub śniadanie, prowiant na drogę, ciepła kolacja. Pierwszego dnia prowiant na drogę i ciepła kolacja (bez śniadania). Ostatniego dnia śniadanie i prowiant na drogę (bez kolacji). Woda mineralna na drogę – każdego dnia po 1l na uczestnika.
- Opieka i spora dawka wiedzy od licencjonowanego, sprawdzonego, nietuzinkowego, przewodnika górskiego.
- Gry i zabawy integracyjne – będzie wiele śmiechu, dobrej zabawy!
- Bilety kolejowe na trasie Wrocław – Janowice Wielkie oraz Szklarska Poręba – Wrocław.
- Bilety wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego.
- Przewóz plecaków na dwóch odcinkach tj. pierwszego i piątego dnia, czyli na trasie Janowice – Strużnica – Okraj.
- Opłata klimatyczna.
- Koszulka dla każdego uczestnika.
- Ubezpieczenie NNW i NWS.
Plan obozu
Dzień 1: Zbiórka uczestników w dniu 13.07.2021 od godz. 12.00 do godz. 12.30 w holu dworca Wrocław Główny, przy informacji turystycznej, która znajduje się przy ciągu kas biletowych. O godz. 12.40, wraz z przewodnikiem sudeckim, przejście na peron i wyjazd pociągiem z Wrocławia do Janowic Wielkich. Następnie do przemierzenia będziemy mieli ok. 9 km do miejsca noclegowego (plecaki zostaną przewiezione busem). Zakwaterowanie na 4 noce. Kolacja. Wieczorne ognisko.
Dzień 2, 3, 4: Szlakami Rudaw Janowickich. Zobaczymy m.in. Kolorowe Jeziorka, Zamek Bolczów. Udamy się w Góry Sokole. Zobaczymy piękne schronisko „Szwajcarka” oraz widoki z platformy umieszczonej na szczycie Sokolika (642 m) oraz Krzyżnej Góry (654 m n.p.m). widoki z Gór Sokolich. Wejdziemy na szczyt Mała Ostra (935 m n.p.m, widoki m.in. na Karkonosze) oraz na Skalnik (945 m n.p.m) – najwyższe wzniesienie Rudaw Janowickich. Odpoczynek z pięknymi widokami.
Dzień 5: Strużnica – Okraj.
Dzień 6: Okraj – Równia pod Śnieżką.
Dzień 7: Równia pod Śnieżką – Przełęcz Karkonoska.
Dzień 8: Przełęcz Karkonoska – Szrenica.
Dzień 9: Szrenica – Szklarska Poręba.
Dzień 10: Szklarska Poręba. Śniadanie. Pobranie prowiantu na drogę. Wyjście na dworzec PKP Szklarska Poręba Górna. Powrót na dworzec PKP Wrocław Główny w dniu 22.07.2021 do godziny 14.00. W razie potrzeby proszę dzwonić na telefon dyżurny: 607 300 754.
Uwaga: plan, planem, ale przewodnik może zmieniać plan w ciągu dnia m.in. ze względów bezpieczeństwa (burza, ulewy, silne porywy wiatru etc.).
Dlaczego warto wybrać się z nami?
- Nietuzinkowi, doświadczeni, licencjonowani przewodnicy górscy oraz animatorzy czasu wolnego, którzy zainteresują, a nie zanudzą uczestników.
- Obozy Wędrowne organizujemy od 2011 – potrafimy to dobrze robić!
- Zapewniamy dobrą zabawę, doborowe towarzystwo, no i nieprzeciętne widoki.
- Wędrując najatrakcyjniejszymi szlakami poznamy Karkonosze i Rudawy Janowickie.
- Gwarancja dobrze i aktywnie spędzonego czasu w naturze..
Przewożenie dużych plecaków
Przewóz plecaków będzie realizowany na dwóch odcinkach tj. 1 i 5 dnia, czyli na trasie Janowice Wielkie – Strużnica, Strużnica – Okraj. W Rudawach Janowskich na trasę będziemy wychodzić z jednego miejsca, więc na codzienne wędrówki zabieramy mały plecak, do którego będziemy pakować m.in. wodę, jedzenie i kurtkę przeciwdeszczową. W Karkonoszach – na wyrównanej wierzchowinie przez 4 dni będziemy wędrować z plecakami od schroniska do schroniska. Dzienne trasy z dużym plecakiem nie będą dłuższe niż 8 km, a jednego dnia będzie to równe 11 km.
Co ze sobą zabrać?
Pakujecie się według waszego doświadczenia. Poniżej sugestie od nas.
Odzież i obuwie
- Sprawdzone buty trekkingowe, najlepiej do kostek, z nieprzemakalną, zaimpregnowaną membraną.
- Lekkie sportowe buty oraz klapki.
- Maksymalnie trzy koszulki z krótkim rękawem, trzy sztuki bielizny, trzy pary skarpet.
- Jedna bluza z długim rękawem (np. polar) lub zamiennie cieplejsza kurtka.
- Jedna sztuka krótkich spodni.
- Maksymalnie dwie sztuki cienkich długich spodni, warto aby jedne były przeciwdeszczowe.
- Stuptuty.
- Lekka kurtka przeciwdeszczowa, koniecznie z kapturem. Przydatny może też być składany parasol.
- Cienka czapka i rękawiczki pięciopalcowe.
- Czapka z daszkiem lub chusta na głowę.
- No i jakieś wdzianko na noc.
Ekwipunek
- Okulary przeciwsłoneczne.
- Kije trekkingowe.
- Latarka (najlepiej czołówka) + zapasowe baterie.
- Termos 1 litr.
- Krem przed szkodliwym działaniem słońca tzw. „do opalania”, preparat przeciw komarom i kleszczom.
- Szczoteczka i pasta do zębów, mydło, szampon, itp.
- Szybkoschnący, lekki ręcznik.
- Apteczka osobista. Ważne by osoby zażywające leki miały je przy sobie wraz z ulotką i poinformowały nas o tym.
- Komórka i ładowarka (ewentualnie powerbank, bo w schroniskach bywa za mało gniazdek, a za dużo komórek ;).
- Mapa, kompas – warto wiedzieć, gdzie się jest.
- Dokumenty: legitymacje szkolną, dowód osobisty lub paszport – będziemy za granicą!
- Pieniądze. Podczas wędrówki, na prywatne potrzeby, może przydać się budżet ok. 30 zł/dzień oraz maksymalnie 600 Koron czeskich. W czeskich schroniskach można płacić w PLN.
- Sprawdzony i wygodny duży plecak (z pokrowcem), w którym to wszystko spakujecie. Duży plecak, to taki między 40 a 55 litrów. Aby komfortowo poruszać się po szlakach i nie być przytłoczonym ciężarem plecaka, proszę weźcie ze sobą tylko niezbędne rzeczy, optymalnie nie więcej niż 12 kg. Pamiętajcie, że nie ma plecaków nieprzemakalnych. Wszystkie ubrania pakujemy w reklamówki lub worki np. na śmieci.
- Sprawdzony i wygodny mały plecak, to znaczy między 20 a 25 litrów. Będzie potrzebny podczas wycieczek z miejsca, gdzie będziemy nocować drugi czy trzeci raz z rzędu.
- Każdemu z uczestników wykupujemy w miejscach noclegowych pościel. Zatem zabieranie śpiwora czy karimaty nie jest koniecznie. Jednakże, jeśli Ktoś chce spać we własnym śpiworze, to proszę śmiało go zabrać. Radzimy wziąć lekki śpiwór, najlepiej z temperaturą komfortu oznaczoną na co najmniej +2°.