Wyprawa do Gwatemali – Buena Vista Trip Guatemala (14 dni)
Terminy:
05-20.12.2025
Miejsce warsztatów:
Okrzeszyn w Górach Kruczych/Stołowych
Koszt warsztatów:
2800 PLN + 1700 $ *+ przelot / cena biletów ok 6500 PLN/
Skala trudności:
poziom A
|
|
|
kopiuj link do tej strony | napisz wiadomość |
Gwatemala – kraina wiecznej wiosny, majestatycznych wulkanów i serce zaginionego świata Majów, których potomkowie żyją tu do dziś. Każdy, kto po raz pierwszy przyjeżdża do Gwatemali przede wszystkim zachwyca się widokami. Różnorodność krajobrazu, przyrody i klimatu od razu rzuca się w oczy: bujna zieleń, szare, potężne wulkany, co jakiś czas dramatycznie plujące lawą, plaże białe i czarne, kolorowe wioski i jeszcze bardziej kolorowe cmentarze. Gwatemala zachwyca kolorami, bujną zielenią i ogromną różnorodnością fauny i flory, urokliwymi kolonialnymi miasteczkami, niezwykle realistycznymi muralami oraz bajkowymi, tradycyjnymi strojami lokalnej ludności, w wielu miejscach noszonej na co dzień. Słynie, zasłużenie, z wysokiej jakości kawy hodowanej na zboczach wulkanów, czekolady i wysoko cenionego przez znawców tego trunku rumu Zacapa. Ten fascynujący kraj jest pełen kontrastów, ale także ran po naturalnych katastrofach (jak trzęsienia ziemi czy wybuchy wulkanów) i trudnych doświadczeniach historycznych. Bardzo różni się od otaczających ją krajów Ameryki Środkowej, czy Południowej i z dumą kultywuje swoje odmienne tradycje, wierzenia i obyczaje (w tym 24 oficjalne języki lokalne, poza hiszpańskim), a także rękodzieło. Zapraszamy na autorski program Doroty Wach – „Wyprawa do Gwatemali – Buena Vista Trip Guatemala”.
Trasa autorskiej wyprawy do Gwatemali
Gwatemala City -> Antigua -> San Juan Obispo -> Flores -> Tikal -> Livingston -> Antigua -> wulkan Pakaya -> Chichicastenago -> San Pedro la Laguna -> San Juan la Laguna -> Santiago Atitlan -> San Antonio Palopo ->Gwatemala City
Cena obejmuje |
---|
13 noclegów w hotelach / pokoje dwuosobowe |
13 śniadań |
transfer lotnisko – Antigua |
transport lokalnymi busami na całej trasie |
transfery łodzią |
przejażdżkę Chikenbusem |
wizyta w lokalnej fabryce czekolady |
wewnętrzny przelot Gwatemala City-Flores |
zwiedzanie starożytnego miasta Majów Tikal |
wizyta na największym targu rękodzieła w Ameryce Środkowej – Chichicastenago |
wycieczka do rezerwatu przyrody w Santiago Atitlan |
opieka polskiego pilota |
lokalni przewodnicy |
ubezpieczenie turystyczne TU Europa |
opieka dominikańskiego przewodnika |
ubezpieczenie turystyczne TU Europa |
składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy |
Cena nie zawiera |
---|
biletu lotniczego / ceny biletów od 5500 do 6500 PLN/ |
wydatków własnych |
wyżywienia innego niż w programie |
napiwków |
sugerowane kieszonkowe ok 500 $ / najlepiej na karcie płatniczej typu revolut lub podobnej. |
*podana kwota walutowa jest dla grupy min. 8 osób, przy mniejszych grupach przygotowujemy indywidualną wycenę programu „Wyprawa do Gwatemali – Buena Vista Trip Guatemala”
Dzień 1: Przylot wieczorem do Gwatemala City. Przejazd do Antigua (dawnej stolicy Gwatemali, ok. 45 min – 1,5h, w zależności od godziny przyjazdu i korków w Gwatemala City). Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg w Antigua.
Dzień 2: Antigua. Dzień na aklimatyzację w tej strefie czasowej. Dzień organizacyjny, omówienie programu, wypłata pieniędzy. Następnie zwiedzanie miasta. Architektura kolonialna, liczne kościoły i klasztory (zwiedzimy wybrane, w tym katedrę), lokalny targ. Po południu / wieczorem czas wolny. Nocleg w Antigua.
Dzień 3: Antigua. Punkt widokowy Cerro de la Cruz skąd roztacza się niepowtarzalny widok na miasto. Po południu wybierzemy się na krótką przejażdżkę Chikenbusem (lokalnym transportem) do jednej z okolicznych miejscowości (San Juan Obispo, gdzie znajduje się rzemieślnicza fabryka czekolady, jednego z najbardziej znanych produktów eksportowych Gwatemali). Nocleg w Antigua.
Dzień 4: Flores. Z Antigua jedziemy na lotnisko w Gwatemala City (45 min. – 1,5h) – przelot do Flores (1h). Zwiedzanie małej, kolonialnej wysepki Flores. Przejazd do Tikal (1h). Nocujemy w parku Tikal, w dżungli, aby przed świtem wyjść na wschód słońca.
Dzień 5: Tikal. Wschód słońca w Tikal, na szczycie jednej z piramid zobaczymy i usłyszymy, jak budzi się dżungla. Po wschodzie słońca zwiedzimy zagubione w niej ruiny jednego z największych miast Majów. Jego rozkwit przypada na VII – VIII w. n. e., a już w IX w. zostało opuszczone i zarosło dżunglą. Odkryto je ponownie w XVII wieku, ale dopiero sto lat później rozpoczęto jego eksplorację. Przejazd do Flores. Nocleg we Flores.
Dzień 6: Przejazd nad Rio Dulce (4h) z postojem na kawę w Finca Ixobal i stąd łódką płyniemy Rio Dulce (rezerwat) nad zatokę karaibską (1,5h). Nocleg w okolicy Livingston.
Dzień 7: Livingston. Odpoczynek na plaży i spacer do wodospadów lub spędzania dnia na jednej z pobliskich plaż. Po południu spacer po miasteczku, do którego dotrzeć można tylko łodzią, i które zamieszkuje karaibska grupa etniczna Garifuna. Nocleg w okolicy Livingston.
Dzień 8: Dzień przerzutowy, spędzimy dużo czasu w podróży, ale nie ma innego wyjścia. Powrót łodzią do Rio Dulce (1h) i przejazd do Antigua (7h). Nocleg w Antigua.
Dzień 9: Wycieczka na czynny wulkan Pakaya (trekking ze względów bezpieczeństwa nie na sam szczyt – wyjazd o 6 rano, ok.1,2h dojazd – powrót ok. 1-2 po południu). Po południu czas wolny. Nocleg w Antigua.
Dzień 10: Chichicastenago Przejazd do Chichi (3h) gdzie odwiedzimy największy targ rękodzieła w Ameryce Środkowej (możliwość zakupu niezapomnianych pamiątek), zwiedzamy miasteczko, kościół i kolorowy cmentarz, gdzie mają miejsce lokalne (majańskie) obrzędy. Przejazd nad Jezioro Atitlan (2h). Nocleg w San Pedro la Laguna.
Dzień 11: Zwiedzamy okolice jeziora Atitlan: San Pedro la Laguna (spacer po mieście: targ, punkt widokowy) oraz San Juan la Laguna (gdzie m.in. będziemy mieli okazje zobaczyć przepiękne lokalne murale i zobaczyć, jak powstają lokalne tekstylia ręcznie tkane i farbowane naturalnymi barwnikami). Nocleg w San Pedro la Laguna.
Dzień 12: Zwiedzamy okolice jeziora Atitlan: W poszukiwaniu Quetzala: wycieczka do rezerwatu w okolicy Santiago Atitlan, gdzie spotkać można wiele gatunków ptaków endemicznych dla tego regionu, w tym także symbol Gwatemali czyli Quetzala (kolorowego ptaka, od którego pochodzi nazwa lokalnej waluty). Po południu czas wolny: możliwość wizyty w Solar Pools lub Los Termales, „gorących źródłach” (choć nie naturalnych), gdzie w 2-3 osobowych wannach z gorąca wodą można podziwiać widok na światła po drugiej stronie jeziora. Nocleg w San Pedro la Laguna.
Dzień 13: Zwiedzamy okolice jeziora Atitlan: Z Panajachel (gdzie płyniemy łódką) ruszamy lokalnym transportem, czyli pickupem do rzadko odwiedzanego przez turystów San Antonio Palopo: wioski, której prawie wszyscy mieszkańcy (Majowie), na co dzień chodzą w tradycyjnych strojach. Słynie z tkactwa i ceramiki (niespodziewanie podobnej do Bolesławca). Zatrzymamy się także w równie malowniczej Santa Catarina Palopo. Spacer po Panajachel. Nocleg w San Pedro la Laguna.
Dzień 14: Przejazd na lotnisko w Gwatemala City (ok. 3h – 4h w zależności od sytuacji na drodze). Wylot. (alternatywnie możemy zakończyć dzień wcześniej przejazdem na lotnisko).
Dane organizatora
Organizatorem wyjazdu jest Biuro Podróży „Stowarzyszenie Nautilus”, wpisane do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych prowadzonej przez Marszałka Województwa Małopolskiego pod numerem Z/27/2012 .
Operatorem wyjazdu jest Towarzystwo Przyjaciół Kuby – La Compania Cubana.
Agent: Tworzymy Wycieczki Sp. z o.o.
Płatność
Jeśli z jakiś powodów chcesz opłacić udział w obozie/warsztatach z pominięciem systemu płatniczego znajdującego się na naszej stronie, to możesz skorzystać z tradycyjnego PRZELEWU.
- Konto dla wpłat w PLN: Credit Agricole Bank Polska nr konta 93 1940 1076 3272 9249 0008 0000.
Odbiorca: Tworzymy Wycieczki sp. z o.o., Plac Gedymina 4/5, 58-302 Wałbrzych, NIP 8863036120
W tytule wpłaty należy wpisać:
- nazwę wybranego obozu oraz jego termin;
- imiona i nazwiska uczestników za których dokonuje się opłaty.
Bardzo prosimy o niezwłoczne przysłanie nam maila w tej sprawie, z danymi do ubezpieczenia uczestnika (imię, nazwisko oraz data urodzenia) wraz z potwierdzeniem wpłaty.