Garść przydatnych informacji

garść informacji o naszych wędrówkach

Skontaktuj się z nami

Zapisz się już dziś

Od 2011 roku organizujemy

 • trekkingi górskie, wyprawy w góry i niziny na długodystansowe szlaki oraz obozy wędrowne dla osób dorosłych;
 • obozy wędrowne dla młodzieży, obozy młodzieżowe, w tym z elementami survivalu;
 • obozy jogi w ramach projektu Joga Na Szlaku dla dorosłych;
 • warsztaty zielarskie, warsztaty geologiczne, warsztaty ornitologiczne, warsztaty survivalowe i inne;
 • wycieczki integracyjne i weekendowe, w tym wycieczki do lasu oraz z elementami survivalu;
 • obozy narciarstwa biegowego (szkolenia i nauka jazdy na nartach biegowych dla początkujących i średniozaawansowanych), kursy turystyki zimowej.
 • obozy wędrowne i różnego rodzaju warsztaty na specjalne zamówienia dla firm czy instytucji.

Obozy Wędrowne, to przygoda, aktywność, wspaniałe widoki, ale też spora dawka wiedzy i opieka od sprawdzonych przewodników. To dobry czas na RESET poza zasięgiem. Wartościowe znajomości oraz najlepsze wspomnienia otrzymujesz w GRATISIE. Warsztaty tematyczne (np. zielarskie, ornitologiczne, geologiczne), to nie tylko dobre źródło pozyskania wiedzy, ale i zabawa oraz możliwość poznania pasjonatów.

Jesteśmy licencjonowanymi PRZEWODNIKAMI górskimi i terenowymi. Posiadamy wiedzę, praktykę oraz wszelkie wymagane prawem zezwolenia do prowadzenia działalności organizatora turystyki. Naszą wiarygodność można sprawdzić w ewidencji organizatorów. ObozyWedrowne.com są produktem Fundacji Na Szlaku.

Zapraszamy Cię na wędrówki szlakiem górskim, po lasach, po łąkach, po najmniejszych osadach ludzkich. Po drodze spotkania z ciekawymi ludźmi, ale i z ciszą. Wiele przestrzeni, szerokie horyzonty. Będzie AKTYWNIE. Zapraszamy Cię też na tematyczne, interesujące warsztaty m.in.: zielarskie, ornitologiczne, geologiczne. Będzie PRAKTYCZNIE. Będzie też zabawa. Zapraszamy Cię też do korzystania z JogaNaSzlaku.pl, TworzymyWycieczki.pl

Dokonaliśmy podziału organizowanych przez nas obozów i warsztatów na trzy GRUPY WIEKOWE:

 • Dla dorosłych (od 18 roku życia), który będziemy w opisie oznaczać literą „D”.
 • Dla dorosłych, z możliwością uczestnictwa osób od 12 roku życia, tylko i wyłącznie podczas obecności
  na obozie lub warsztacie rodzica lub pisemnie wskazanego dorosłego opiekuna. Oznaczenie „D+”.
 • Dla młodzieży od 12 do 18 roku życia. Oznaczenie „M”.

Średnia wieku uczestników na naszych obozach dla dorosłych wynosi 30+. Wędrują z nami trzydziesto- i czterdziestolatkowie, których jest najwięcej oraz spora liczba piędziesięcio- i dwudziestolatków. Jeśli na danym obozie mamy zróżnicowaną wiekowo grupę uczestników, to i tak te różnice ZACIERAJĄ SIĘ już podczas pierwszych godzin wędrówki.

Nie da się ukryć, że mamy szczęście do osób, które chcą się z nami szwendać tu i tam, po kniejach, w słońcu, a czasem i w błocie. W zdecydowanej większości to nieprzeciętne osoby, AKTYWNE, otwarte, chcące odkrywać zagubione, lubiące się powygłupiać i zabawić wieczorną porą w tle z gitarą, kalamburami, grami, rozmowami, tańcami.

Tak, w naszej ofercie są obozy TYLKO DLA MŁODZIEŻY. Jest to wyraźnie zaznaczone o opisie danego obozu (oznaczenie „M”). Uczestnikiem młodzieżowego obozu wędrownego może zostać osoba, która ma minimum 12 lat i nie więcej niż 18 lat. Obozy dla młodzieży w 4 hasłach: integracja, zabawa, natura i poznanie umiejętności biwakowania. Wymagamy pisemnej zgody rodzica/opiekuna na udział w obozie.

Oczywiście, że tak. Od wielu lat organizujemy ZAMKNIĘTE obozy wędrowne czy warsztaty w terenie (np. integracyjne, przetrwania, zielarskie). W zależności od potrzeb grupy zorganizowanej mogą one trwać kilka godzin lub kilkanaście dni. Mogą odbyć się w Polsce lub zagranicą. Proszę do nas pisać lub dzwonić i wprawiać w ruch naszą maszynę.

Udział na wybranym obozie/warsztacie potwierdza JEDYNIE zapis i wniesienie opłaty. Po wniesieniu pełnej opłaty każdemu wysyłamy rachunek lub fakturę VAT.

Tak, możesz sprawić komuś dobry PREZENT i zakupić na naszej stronie voucher, do wykorzystania w ciągu 24 miesięcy od dnia zakupu. Sam decydujesz ile chcesz wydać na voucher. Po zakupie vouchera wyślemy go na podany przez Ciebie mail, wraz z rachunkiem lub fakturą. By wykorzystać voucher na wybranej imprezie turystycznej (obóz wędrowny, warsztaty, zajęcia) konieczne jest sprawdzenie dostępności miejsc.

Stawiamy na małe, maksymalnie kilkunastoosobowe grupy. W takiej grupie możemy być z Wami „na Ty”. Mamy możliwość „przebicia się” z przekazem krajoznawczym i co najważniejsze swobodnego dyskutowania z uczestnikami. Nie chcemy utracić tego klimatu, który jest dla nas bardzo ważną wartością i którą to wartość doceniają uczestnicy obozów. Nie będziemy „hurtownikami”. Zatem nie mamy dla Was wielu miejsc, a decyduje KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ. Małe grupy determinują to, że nie organizujemy przejazdu na nasze obozy, warsztaty odbywające się na terenie Polski dla osób dorosłych. Organizujemy dojazd na obozy młodzieżowe odbywające się w Polsce z jednego wybranego miejsca. Co do obozów zagranicznych – w większości przypadków zapewniamy dojazd (np. bilet lotniczy).

Jest tak:

 • Ze względu na rozproszone miejsca zamieszkiwania uczestników i maksymalnie kilkunastoosobowe grupy, dojazd i powrót na wszystkie obozy/warsztaty dla dorosłych, które odbywają się na terenie Polski odbywa się we WŁASNYM ZAKRESIE. W opisie każdego obozu są podane szczegóły dotyczące miejsca spotkania przypisanego dla danego obozu. Można przybyć swoim samochodem (warto umówić się z innymi uczestnikami na wspólny przejazd – będziemy Wam w tym pomagali) lub publicznymi środkami transportu.
 • Na wszystkie obozy młodzieżowe organizujemy w części dojazd autobusem lub korzystamy z usług PKP – jest to wyraźnie zaznaczone w opisie. Wtedy wyznaczamy miejsce spotkania i wyjazdu z większego miasta (np. Wrocław, Kraków), do którego to prosimy o przybycie uczestników.
 • Co do obozów zagranicznych (np. Alpy, Karpaty, Kaukaz, Korsyka, Azja Środkowa), to w większości przypadków zapewniamy dojazd (np. przejazd busem, bilet lotniczy) – jest to wyraźnie zaznaczone w opisie danego obozu.

TO ZALEŻY od wybranego obozu czy warsztatu. W opisie każdego obozu są podane szczegóły dotyczące zapewnionych świadczeń. W zdecydowanej większości w cenie znajdują się koszty:

 • noclegów, łącznie z wykupem pościeli w schroniskach, pensjonatach, agroturystykach, pod namiotami;
 • opieki i sporej dawki wiedzy od nietuzinkowych, sprawdzonych przewodników górskich;
 • biletów wstępu do Parków Narodowych;
 • ubezpieczenie NNW i KL;
 • koszty wyżywienia – kwestia ta jest opisana poniżej oraz w informacji dla danego obozu/warsztatu.

Na Obozie Wędrownym noclegi są w standardzie… obozowym, czyli korzystamy najczęściej ze schronisk górskich, a na niektórych obozach z traperskich chat zagubionych w górach oraz z (wcześniej rozbitych) namiotów (czasem konieczne jest zabranie śpiworów i karimat). Podczas trwania np. Warsztatów Zielarskich czy Jogi Na Szlaku, w odróżnieniu od Obozów Wędrownych, korzystamy częściej z noclegów w pensjonatach, agroturystykach, przeważnie w pokojach dwu- i trzyosobowych.

Na Obozach Wędrownych PRZEMIESZCZAMY się od miejsca do miejsca, więc nosimy ze sobą plecaki. Zdarzają się dwie, trzy noce pod rząd w tym samym obiekcie. Wtedy na szlak wychodzimy z małym plecakiem. Podczas trwania np. Warsztatów Zielarskich czy Jogi Na Szlaku, w odróżnieniu od Obozów Wędrownych, korzystamy przeważnie z jednego miejsca noclegowego. Podczas obozów dla młodzieży często usługa

Proszę sprawdzić opis wybranego obozu/warsztatu – tylko tam są szczegółowe informacje.

Uogólniając, możemy na to pytanie odpowiedzieć następująco:

 • na obozach młodzieżowych zapewnione jest pełne wyżywienie (śniadanie, obiad, kolacja lub śniadanie, prowiant na czas wędrówki, ciepła obiadokolacja);
 • na obozach dla osób dorosłych odbywających się w Polsce w cenę może być wliczone śniadanie – bez obiadów i kolacji, gdyż nie chcemy ingerować w gusta i diety;
 • na obozach zagranicznych w cenę może być wliczone śniadanie lub śniadanie i obiadokolacja, ewentualnie pełne wyżywienie (np. podczas noclegów w jurtach w Kirgizji korzystamy w pełni z kuchni goszczących nas gospodarzy).

Kwestie te są wyraźnie opisane w informacji dla danego obozu/warsztatu.

Jeśli korzystasz z jakiś diet (bezglutenowa, wegańska, wegetariańska), to proszę o podanie nam takiej informacji przez formularz zgłoszeniowy wędrownej przygody. Nie obiecujemy, że sprostamy zadaniu dla każdego posiłku. Staramy się, by tak było. Należy natomiast wiedzieć, że podczas obozu może zdarzyć się, że dotrzemy do miejsca, gdzie nie będzie np. dań wegetariańskich, albo ich wybór będzie bardzo ograniczony. Zdarza się też tak, że w niektórych regionach świata kurczak czy ryba, to nie mięso. Mimo naszego zamówienia posiłku wege zdarzało się tak, że fantazja poniosła kuchmistrza i np. polał on wege danie tłuszczem zwierzęcym. Cześć z nas jest wegetarianami i wiemy, że tak się zdarza. Dlatego warto mieć w swoim plecaku „małe co nieco”. „Kłopoty” z lokalnymi kuchmistrzami i ich pomysłami/zapasami zdarzają się nam np. podczas wędrówek na Bałkanach, na Kaukazie, ale też w Polsce. Istnieje możliwość odliczenia wyżywienia od kosztów obozu/warsztatu.

W cenie zdecydowanej większości obozów/warsztatów znajduje się ubezpieczenie NNW. Do ubezpieczenia potrzebujemy Twoich danych, które musisz podać wypełniając formularz zgłoszeniowy wędrownej przygody.

Część naszych obozów wędrownych odbywa się na szlakach leżących poza granicami Polski. Najczęściej jest tak, że w trakcie obozu nie ma możliwości wymiany pieniędzy. W opisie każdego zagranicznego obozu znajduje się podpowiedź dotycząca ilości zagranicznej waluty, którą lepiej mieć w portfelu.

Na potrzeby orientacji dotyczącej poziomu trudności organizowanych przez nas obozów wprowadzamy
trzystopniową, nie ostrą, skalę.

 • Obóz łatwy, który będziemy oznaczać literą „A”.
  Są to obozy z noclegami w miejscach z wykupionym wyżywieniem oraz z wykupioną pościelą. Noclegi w
  jednym miejscu będą się powtarzały, co oznacza, że nie trzeba codziennie przenosić całego swego
  ekwipunku. Podczas tych obozów będziemy pokonywać od 15 do 25 km. Trasa obozu nie jest trudna
  technicznie, choć zdarzają się ostre podejścia. Obóz łatwy oznacza, że mniej dźwigamy, a trasy nie
  wymagają ponadprzeciętnej kondycji. Mimo to, przed obozem zachęcamy do WYDŁUŻENIA tras
  spacerów czy częstszego korzystania ze schodów, zamiast windy. Jeśli przez większość dni w roku nie
  znajdujesz czasu na aktywność fizyczną, jeśli choć raz na kilka dni nie „zażywasz” przyjemności spaceru,
  jazdy na rowerze czy wędrówki po górach, to czas na zmiany! Zachęcamy Cię do tego, bo będzie Ci
  łatwiej z nami wędrować. Wiedz, że tempo na danych fragmentach szlaku staramy się korygować, w
  granicach rozsądku, do możliwości fizycznych i zdolności uczestników.
 • Obóz o średniej skali trudności, będziemy oznaczać literą „B”.
  – Noclegi nie będą się powtarzały, co oznacza, że codziennie będziemy przenosić swój ekwipunek.
  Noclegi podczas tych obozów również w miejscach bez łóżek (namioty, tzw. gleba w schroniskach
  górskich, czasem „traperskie” chaty bez prądu czy łazienki). Konieczne jest zatem zabranie śpiwora i
  karimaty. Będzie się zdarzało, że będziemy sami przygotowywać posiłki. Podczas tych obozów będziemy
  pokonywać od 15 do 35 km.
  – Ewentualnie mogą to być obozy, gdzie śpimy w jednym miejscu np. w schronisku górskim czy pod
  namiotami, mamy zapewnione wyżywienie, nie jest konieczne codzienne przenoszenie plecaków, ale
  poruszamy się po wysokich partiach gór np. słowackich Tatrach Wysokich czy po polskiej stronie np. po
  Orlej Perci. Zatem wymagana jest nie tylko kondycja, ale też brak lęku wysokości.
 • Obóz wymagający, będziemy oznaczać literą „C”.
  – Mogą to być obozy wysokogórskie, np. obozy w Alpach, na Kaukazie czy w Himalajach. Podczas tych
  obozów najczęściej przemieszczamy się z pełnym ekwipunkiem. Noclegi przeważnie w namiotach. Poruszanie się po wysokich partiach gór, będzie od nas wymagać dobrej kondycji, odporności na
  rozrzedzone powietrze oraz braku lęku wysokości.
  – Mogą to być obozy wielodniowe np. trwające ponad 20 dni. Nie koniecznie w terenie wysokogórskich.
  Z noclegami bez zaplecza sanitarnego. Gdzieś w głuszy leśnej albo na stepach.

Nie są to ostre kryteria. Więcej, kryteria mogą czasem przenikać.

W terenie górskim często zdarza się, że mamy utrudniony dostęp do zasiągu jakiegokolwiek operatora komórkowego oraz internetu. Nie możemy zagwarantować Ci najlepszej jakości połączenia. Na pewno będziecie mieć szansę ODPOCZĄĆ od klikania. Docenicie to!

Pakujecie się według waszego doświadczenia. Nasze SUGESTIE dotyczące rzeczy, które warto ze sobą zabrać, znajdziesz w opisie każdego obozu, na naszej stronie internetowej.

Przewodnik w imieniu organizatora może zmienić rejon wędrówki lub w konkretnym dniu ją odwołać, by nie narażać zdrowia uczestników. Prosimy o WYROZUMIAŁOŚĆ, gdyż na warunki pogodowe nie mamy wpływu (pracujemy nad tym…). Zatem plan, planem, ale prowadzący warsztaty/wędrówkę może go zmieniać w ciągu dnia ze względów bezpieczeństwa (burza, bardzo silne porywy wiatru etc.).

Otrzymujesz od nas niską cenę za wybrany obóz lub wybrane warsztaty. Sztuczne zawyżenie ceny, by potem obdzielać rabatami, upustami, specjalnymi promocjami – to nie u nas.

Jeśli z jakiś powodów chcesz opłacić udział w obozie/warsztatach z pominięciem systemu płatniczego naszej
strony, to możesz skorzystać z tradycyjnego PRZELEWU.

Konto dla wpłat w PLN: Paribas Bank Polska 69 1750 0012 0000 0000 2891 0778.
Konto dla wpłat w Euro: Paribas Bank Polska 31 1750 0012 0000 0000 3704 6949 (Iban: PL, SWIFT: RCBWPLPW).
Odbiorca: Fundacja Na Szlaku, 54-206 Wrocław, ul. Legnicka 65, NIP: 8943061309.
W tytule wpłaty należy wpisać:

 •  nazwę wybranego obozu
 • jego termin
 • imiona i nazwiska uczestników za których dokonuje się opłaty.

Bardzo prosimy o niezwłoczne przysłanie nam maila w tej sprawie, z danymi do ubezpieczenia uczestnika (imię, nazwisko oraz data urodzenia) wraz z potwierdzeniem wpłaty.

Od 2011 roku, kiedy to powstały Obozy Wędrowne, minęło trochę czasu. OW zaczęły pączkować. W 2015 roku podczas wędrownej majówki w Bieszczadach jeden dzień poświęciliśmy na rozpoznawanie roślin, w tym ziół. Spodobało się to uczestnikom. Był to zaczyn do powstania WARSZTATÓW ZIELARSKICH. W 2016 roku wędrując beskidzkimi szlakami poświęciliśmy nieco czasu na jazdę konną. Powstał pomysł na OBOZY KONNE. W 2017 roku podczas obozu w Sudetach uczestnicy za namową przewodniczki wprowadzili rozciągające i relaksujące ćwiczenia jogi. Tak powstała JOGA NA SZLAKU, a następnie SPOKÓJ NA SZLAKU. Od 2019 roku organizujemy warsztaty integracyjne oparte na pedagogice przygody w ramach powołanej w 2015 roku marki TWORZYMY WYCIECZKI (wycieczki szkolne i firmowe).

Dokumenty do pobrania

Gwarancje turystyczne

1. Co robimy?

Od 2011 roku organizujemy obozy wędrowne i warsztaty dla osób dorosłych, młodzieży oraz na specjalne zamówienia dla firm czy instytucji. Obozy Wędrowne, to przygoda, aktywność, wspaniałe widoki, ale też spora dawka wiedzy i opieka od sprawdzonych przewodników. To dobry czas na RESET poza zasięgiem. Wartościowe znajomości oraz najlepsze wspomnienia otrzymujesz w GRATISIE. Warsztaty tematyczne (np. zielarskie, geologiczne), to nie tylko dobre źródło pozyskania wiedzy, ale i zabawa oraz możliwość poznania pasjonatów.

1. Kim jesteśmy?

Jesteśmy licencjonowanymi PRZEWODNIKAMI górskimi i terenowymi. Posiadamy wiedzę, praktykę oraz wszelkie wymagane prawem zezwolenia do prowadzenia działalności organizatora turystyki. Naszą wiarygodność można sprawdzić w ewidencji organizatorów. ObozyWedrowne.com są produktem Fundacji Na Szlaku.

3. Gdzie się zapraszamy?

Jesteśmy licencjonowanymi PRZEWODNIKAMI górskimi i terenowymi. Posiadamy wiedzę, praktykę oraz wszelkie wymagane prawem zezwolenia do prowadzenia działalności organizatora turystyki. Naszą wiarygodność można sprawdzić w ewidencji organizatorów. ObozyWedrowne.com są produktem Fundacji Na Szlaku.

4. Jaki jest podział ze względu na wiek uczestników?

Dokonaliśmy podziału organizowanych przez nas obozów i warsztatów na trzy GRUPY WIEKOWE: 

 

 • Dla dorosłych (od 18 roku życia), który będziemy w opisie oznaczać literą „D”.

 

 • Dla dorosłych, z możliwością uczestnictwa osób od 12 roku życia, tylko i wyłącznie podczas obecności na obozie lub warsztacie rodzica lub pisemnie wskazanego dorosłego opiekuna. Oznaczenie „D+”.
 • Dla młodzieży od 12 do 18 roku życia. Oznaczenie „M”

5. W jakim wieku są uczestnicy otwartych obozów dla dorosłych?

Średnia wieku uczestników na naszych obozach dla dorosłych wynosi 30+. Wędrują z nami trzydziesto- i czterdziestolatkowie, których jest najwięcej oraz spora liczba piędziesięcio- i dwudziestolatków. Jeśli na danym obozie mamy zróżnicowaną wiekowo grupę uczestników, to i tak te różnice ZACIERAJĄ SIĘ już podczas pierwszych godzin wędrówki.

6. Jacy są dorośli uczestnicy obozów/warsztatów?

Nie da się ukryć, że mamy szczęście do osób, które chcą się z nami szwendać tu i tam, po kniejach, w słońcu, a czasem i w błocie. W zdecydowanej większości to nieprzeciętne osoby, AKTYWNE, otwarte, chcące odkrywać zagubione, lubiące się powygłupiać i zabawić wieczorną porą w tle z gitarą, kalamburami, grami, rozmowami, tańcami.

7. Czy są obozy tylko dla młodzieży?

Tak, w naszej ofercie są obozy TYLKO DLA MŁODZIEŻY. Jest to wyraźnie zaznaczone o opisie danego obozu (oznaczenie „M”). Uczestnikiem młodzieżowego obozu wędrownego może zostać osoba, która ma minimum 12 lat i nie więcej niż 18 lat. Wymagamy pisemnej zgody rodzica/opiekuna na udział w obozie. Przypominamy, że na niektórych obozach/warsztatach dla dorosłych, z dorosłymi opiekunami (rodzic lub pisemnie wskazany opiekun) mogą uczestniczyć w obozach osoby, które mają ukończone lat 12 (oznaczenie „D+”).

8. Czy można zamówić obóz lub warsztaty dla firmy, instytucji, szkoły, grupy?

Oczywiście, że tak. Od wielu lat organizujemy ZAMKNIĘTE obozy wędrowne czy warsztaty w terenie (np. integracyjne, przetrwania, zielarskie). W zależności od potrzeb grupy zorganizowanej mogą one trwać kilka godzin lub kilkanaście dni. Mogą odbyć się w Polsce lub zagranicą. Proszę do nas pisać lub dzwonić i wprawiać w ruch naszą maszynę.

9. Jak mogę zamówić wycieczkę, potwierdzić udział?

Udział na wybranym obozie/warsztacie potwierdza JEDYNIE wniesienie opłaty – informacje o tym na stronie internetowej www.obozywedrowne.com. Po wniesieniu opłaty każdemu wysyłamy fakturę VAT.

10. Czy mogę kupić voucher?

Tak, możesz sprawić komuś dobry prezent i zakupić na naszej stronie voucher, do wykorzystania w ciągu 24 miesięcy od dnia zakupu. Sam decydujesz ile chcesz wydać na voucher. Po zakupie vouchera wyślemy go na podany przez Ciebie mail, wraz z fakturą. By wykorzystać voucher na wybranej imprezie turystycznej (obóz wędrowny, warsztaty, zajęcia) konieczne jest sprawdzenie dostępności miejsc.

11. Czy jest limit miejsc?

Stawiamy na małe, maksymalnie kilkunastoosobowe grupy. W takiej grupie możemy być z Wami „na Ty”. Mamy możliwość „przebicia się” z przekazem krajoznawczym i co najważniejsze swobodnego dyskutowania z uczestnikami. Nie chcemy utracić tego klimatu, który jest dla nas bardzo ważną wartością i którą to wartość doceniają uczestnicy obozów. Nie będziemy „hurtownikami”. Zatem nie mamy dla Was wielu miejsc, a decyduje KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ. Małe grupy determinują to, że nie organizujemy przejazdu na nasze obozy, warsztaty.

12. Jak i czym dojedziemy na miejsce zbiórki?

Jest tak:

 • Dojazd we własnym zakresie na wszystkie obozy/warsztaty dla dorosłych. Ze względu na rozproszone miejsca zamieszkiwania uczestników i maksymalnie kilkunastoosobowe grupy, dojazd i powrót na obóz/warsztat odbywa się we WŁASNYM ZAKRESIE. W opisie każdego obozu są podane szczegóły dotyczące miejsca spotkania przypisanego dla danego obozu. Można przybyć swoim samochodem (warto umówić się z innymi uczestnikami na wspólny przejazd – będziemy Wam w tym pomagali) lub publicznymi środkami transportu. 
 • Na wszystkie obozy młodzieżowe organizujemy w części dojazd autobusem lub korzystamy z usług PKP – jest to wyraźnie zaznaczone w opisie. Wtedy wyznaczamy miejsce spotkania i wyjazdu z większego miasta (np. Wrocław, Kraków) do którego to prosimy o przybycie uczestników. 

13. Jakie świadczenia znajdują się w cenie obozu, warsztatu?

TO ZALEŻY od wybranego obozu czy warsztatu. W zdecydowanej większości w cenie znajdują się koszty:

 • noclegów, łącznie z wykupem pościeli w schroniskach, pensjonatach, agroturystykach, pod namiotami;
 • wyżywienia tj. śniadania i obiadokolacji, a na obozach młodzieżowych śniadania, obiadu, kolacji;
 • opieki i sporej dawki wiedzy od nietuzinkowych, sprawdzonych przewodników górskich;
 • biletów wstępu do Parków Narodowych;
 • ubezpieczenie NNW i KL.

14. Gdzie będziemy nocować?

Na Obozie Wędrownym noclegi są w standardzie… obozowym, czyli korzystamy najczęściej ze schronisk górskich, a na niektórych obozach z traperskich chat zagubionych w górach oraz z (wcześniej rozbitych) namiotów (czasem konieczne jest zabranie śpiworów i karimat). Podczas trwania np. Warsztatów Zielarskich czy Jogi Na Szlaku, w odróżnieniu od Obozów Wędrownych, korzystamy częściej z noclegów w pensjonatach, agroturystykach, przeważnie w pokojach dwu- i trzyosobowych.

15. Czy będziemy nosić plecaki?

Na Obozach Wędrownych PRZEMIESZCZAMY się od miejsca do miejsca, więc nosimy ze sobą plecaki. Zdarzają się dwie, trzy noce pod rząd w tym samym obiekcie. Wtedy na szlak wychodzimy z małym plecakiem. Podczas trwania np. Warsztatów Zielarskich czy Jogi Na Szlaku, w odróżnieniu od Obozów Wędrownych, korzystamy przeważnie z jednego miejsca noclegowego. Podczas obozów dla młodzieży często usługa

16. Czy wyżywienie jest w cenie obozu?

W cenie zdecydowanej większości obozów jest od dwóch (obozy dla dorosłych) do trzech posiłków dziennie (obozy dla młodzieży). Proszę sprawdzić opis wybranego obozu – tylko tam są szczegółowe informacje. Zaopatrujemy się u sprawdzonych kuchmistrzów, choć i oni potrafią nas zaskakiwać.

17. Mam dietę, co dalej?

Jeśli korzystacie z jakiś diet (bezglutenowa, wegańska, wegetariańska), to proszę o podanie nam takiej informacji przez formularz przy zakupie wędrownej przygody lub drogą mailową na biuro@obozywedrowne.com (wtedy z podaniem nazwy wędrownej przygody oraz swego imienia), byśmy mieli szansę się na to przygotować. Nie obiecujemy, że sprostamy zadaniu. Staramy się, by tak było. Należy natomiast wiedzieć, że podczas obozu może zdarzyć się, że dotrzemy do miejsca, gdzie nie będzie np. dań wegetariańskich, albo ich wybór jest bardzo ograniczony. Cześć z nas jest wegetarianami i wiemy, że tak sie zdarza. Dlatego warto mieć w swoim plecaku „małe co nieco”. „Kłopoty” z lokalnymi kuchmistrzami i ich zapasami zdarzają się nam np. podczas wędrówek na Bałkanach, na Kaukazie, ale też w Polsce. Istnieje możliwość odliczenia wyżywienia od kosztów obozu/warsztatu.

18. Czy cena zawiera ubezpieczenie NNW i KL?

W cenie zdecydowanej większości obozów/warsztatów znajduje się ubezpieczenie NNW i KL. Do ubezpieczenia potrzebujemy Twoich danych, które koniecznie musisz podać wypełniając formularz przy dokonywaniu płatności.

19. Czy brać obcą walutę?

Część naszych obozów wędrownych odbywa się na szlakach leżących poza granicami Polski. Najczęściej jest tak, że w trakcie obozu nie ma możliwości wymiany pieniędzy. W opisie każdego zagranicznego obozu znajduje się podpowiedź dotycząca ilości zagranicznej waluty, którą lepiej mieć w portfelu.

20. Czy Obozy Wędrowne są wymagają ponadprzeciętnej kondycji fizycznie? Skala trudności

Na potrzeby orientacji dotyczącej poziomu trudności organizowanych przez nas obozów wprowadzamy trzystopniową, nie ostrą, skalę. 

 

 • Obóz łatwy, który będziemy oznaczać literą „A”.

 

Są to obozy z noclegami w miejscach z wykupionym wyżywieniem oraz z wykupioną pościelą. Noclegi w jednym miejscu będą się powtarzały, co oznacza, że nie trzeba codziennie przenosić całego swego ekwipunku. Podczas tych obozów będziemy pokonywać od 15 do 25 km. Trasa obozu nie jest trudna technicznie, choć zdarzają się ostre podejścia. Obóz łatwy oznacza, że mniej dźwigamy, a trasy nie wymagają ponadprzeciętnej kondycji. Mimo to, przed obozem zachęcamy do WYDŁUŻENIA tras spacerów czy częstszego korzystania ze schodów, zamiast windy. Jeśli przez większość dni w roku nie znajdujesz czasu na aktywność fizyczną, jeśli choć raz na kilka dni nie „zażywasz” przyjemności spaceru, jazdy na rowerze czy wędrówki po górach, to czas na zmiany! Zachęcamy Cię do tego, bo będzie Ci łatwiej z nami wędrować. Wiedz, że tempo na danych fragmentach szlaku staramy się korygować, w granicach rozsądku, do możliwości fizycznych i zdolności uczestników. 

 

 • Obóz o średniej skali trudności, będziemy oznaczać literą „B”.

 

– Noclegi nie będą się powtarzały, co oznacza, że codziennie będziemy przenosić swój ekwipunek. Noclegi podczas tych obozów również w miejscach bez łóżek (namioty, tzw. gleba w schroniskach górskich, czasem „traperskie” chaty bez prądu czy łazienki). Konieczne jest zatem zabranie śpiwora i karimaty. Będzie się zdarzało, że będziemy sami przygotowywać posiłki. Podczas tych obozów będziemy pokonywać od 15 do 35 km. 

– Ewentualnie mogą to być obozy, gdzie śpimy w jednym miejscu np. w schronisku górskim czy pod namiotami, mamy zapewnione wyżywienie, nie jest konieczne codzienne przenoszenie plecaków, ale poruszamy się po wysokich partiach gór np. słowackich Tatrach Wysokich czy po polskiej stronie np. po Orlej Perci. Zatem wymagana jest nie tylko kondycja, ale też brak lęku wysokości.

 

 • Obóz wymagający, będziemy oznaczać literą „C”. 

 

– Mogą to być obozy wysokogórskie, np. obozy w Alpach, na Kaukazie czy w Himalajach. Podczas tych obozów najczęściej przemieszczamy się z pełnym ekwipunkiem. Noclegi przeważnie w namiotach. Poruszanie się po wysokich partiach gór, będzie od nas wymagać dobrej kondycji, odporności na rozrzedzone powietrze oraz braku lęku wysokości. 

– Mogą to być obozy wielodniowe np. trwające ponad 20 dni. Nie koniecznie w terenie wysokogórskich. Z noclegami bez zaplecza sanitarnego. Gdzieś w głuszy leśnej albo na stepach.

Nie są to ostre kryteria. Więcej, kryteria mogą czasem przenikać.

21. Czy będzie zasięg i dostęp do Internetu?

W terenie górskim często zdarza się, że mamy utrudniony dostęp do zasiągu jakiegokolwiek operatora komórkowego oraz internetu. Nie możemy zagwarantować Ci najlepszej jakości połączenia. Na pewno będziecie mieć szansę ODPOCZĄĆ od klikania. Docenicie to!

22. Co ze sobą zabrać?

Pakujecie się według waszego doświadczenia. Nasze SUGESTIE dotyczące rzeczy, które warto ze sobą zabrać, znajdziesz w opisie każdego obozu, na naszej stronie internetowej.

23. Co w przypadku niebezpiecznej dla uczestników pogody?

Przewodnik w imieniu organizatora może zmienić rejon wędrówki lub w konkretnym dniu ją odwołać, by nie narażać zdrowia uczestników. Prosimy o WYROZUMIAŁOŚĆ, gdyż na warunki pogodowe nie mamy wpływu (pracujemy nad tym…). Zatem plan, planem, ale prowadzący warsztaty/wędrówkę może go zmieniać w ciągu dnia ze względów bezpieczeństwa (burza, bardzo silne porywy wiatru etc.).

24. Jakie otrzymam rabaty?

Otrzymujesz od nas niską cenę za wybrany obóz lub wybrane warsztaty. Sztuczne zawyżenie ceny, by potem obdzielać rabatami, upustami, specjalnymi promocjami – to nie u nas.

25. Czy mogę wykonać przelew w Euro lub złotówkach?

Jeśli z jakiś powodów chcesz opłacić udział w obozie/warsztatach z pominięciem systemu płatniczego naszej strony, to możesz skorzystać z tradycyjnego PRZELEWU. 

Konto dla wpłat w PLN: Paribas Bank Polska  69 1750 0012 0000 0000 2891 0778. 

Konto dla wpłat w Euro: Paribas Bank Polska 31 1750 0012 0000 0000 3704 6949 (Iban: PL, SWIFT: RCBWPLPW). 

Odbiorca: Fundacja Na Szlaku, 54-206 Wrocław, ul. Legnicka 65, NIP: 8943061309.

W tytule wpłaty należy wpisać:

 • nazwę wybranego obozu 
 • jego termin 
 • imiona i nazwiska uczestników za których dokonuje się opłaty. 

Bardzo prosimy o niezwłoczne przysłanie nam maila w tej sprawie, z danymi do ubezpieczenia uczestnika (imię, nazwisko oraz data urodzenia) wraz z potwierdzeniem wpłaty.

26. Obozy Wędrowne i co jeszcze?

Od 2011 roku, kiedy to powstały Obozy Wędrowne, minęło trochę czasu. OW zaczęły pączkować. W 2015 roku podczas wędrownej majówki w Bieszczadach jeden dzień poświęciliśmy na rozpoznawanie roślin, w tym ziół. Spodobało się to uczestnikom. Był to zaczyn do powstania WARSZTATÓW ZIELARSKICH. W 2016 roku wędrując beskidzkimi szlakami poświęciliśmy nieco czasu na jazdę konną. Powstał pomysł na OBOZY KONNE. W 2017 roku podczas obozu w Sudetach uczestnicy za namową przewodniczki wprowadzili rozciągające i relaksujące ćwiczenia jogi. Tak powstała JOGA NA SZLAKU. Od 2019 roku organizujemy warsztaty integracyjne oparte na pedagogice przygody w ramach powołanej w 2015 roku marki TWORZYMY WYCIECZKI (wycieczki szkolne i firmowe).