You are currently viewing Tatry zimą – sprawdź, jak się przygotować! 

Tatry zimą – sprawdź, jak się przygotować! 

  • Post author:
  • Post category:Tatry

Tatry zimą – sprawdź, jak się przygotować! 

Dla miłośników trekkingu i wspinaczki możliwość spędzenia okresu zimowego w malowniczych górach to wyjątkowy czas. Białe pejzaże, mroźne powietrze i cisza tworzą niezapomnianą atmosferę. Z tego powodu dużym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim Tatry. Zimą dla początkujących wyjazd w te góry to również idealna okazja, by poznać łatwe, niewymagające szlaki. Mimo to na początku wiele trudności może sprawić odpowiednie wyposażenie plecaka.

Jak się przygotować na wyprawy w Tatry zimą? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jaki ubiór i akcesoria warto ze sobą zabrać na pierwszą wędrówkę oraz od czego zacząć zakupy.

Odpowiedni sprzęt na wyprawę w Tatry – podstawa każdej wędrówki

Niezależnie od tego, czy jesteś początkujący, czy bardziej zaawansowany, przed wyruszeniem w każdą trasę powinieneś wybrać wysokiej jakości sprzęt. Kluczowym elementem wyposażenia są buty, które sprawdzą się dobrze w każdych warunkach. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, od czego zacząć i jak się właściwie przygotować do wyprawy zimą, pamiętaj, że warto zainwestować w wygodne obuwie, które dodatkowo będzie odporne na wilgoć i zimno. Ponadto w zimowych warunkach, szczególnie jeśli będziesz w górach pierwszy raz, musisz zadbać o dobrą przyczepność na śliskim podłożu i o membranę, która zapewni lepszą wodoodporność.

Oprócz tego ważnym elementem wyposażenia dla początkujących jest solidny plecak, który zmieści nie tylko prowiant i wodę, ale także dodatkową odzież czy niezbędne akcesoria. Jeśli chcesz zwiedzić Tatry zimą i nie wiesz, jak się przygotować oraz który model będzie najlepszym wyborem, warto przymierzyć poszczególne propozycje w sklepie. Dzięki temu zobaczysz, jak plecak się układa i czy nie będzie Cię uwierał podczas pierwszych zimowych wypraw. Z tego tez powodu dobrym pomysłem będą przymiarki z obciążeniem wewnątrz.

Plecak, podobnie jak buty trekkingowe, powinien być wodoodporny. Jeśli będziesz w górach pierwszy raz, zobaczysz, że pogoda bardzo szybko się zmienia, a mokra zawartość plecaka skutecznie utrudnia dalszą wyprawę i odbiera sporo radości. Wiele początkujących osób, które zastanawiają się, jak się przygotować do wędrówki, nie wie, jaką pojemność plecaka wybrać. Na pierwszy, krótki wypad wystarczy 20 l. W przypadku kilkudniowych podróży warto zacząć od modeli o pojemności 30–40 l.

Ubiór na wyprawę zimą w Tatry – o czym warto pamiętać?

Jeśli będziesz pierwszy raz zimą w Tatrach, może zaskoczyć Cię temperatura. O tej porze roku na większych wysokościach panuje dotkliwy mróz, na który osoby początkujące rzadko są przygotowane. Dlatego podczas wyboru niezbędnego wyposażenia warto zwrócić szczególną uwagę na odzież. Pamiętaj, że ubranie na zimową wyprawę powinno składać się z kilku warstw. Jeśli nie wiesz, jak się przygotować i od czego zacząć wybór odpowiedniej garderoby, przedstawiamy jej kluczowe elementy.

  1. Termoaktywna bielizna – utrzymuje ciepło i odprowadza wilgoć z ciała. Z tego powodu to podstawa każdego ubioru podczas wyprawy zimą w góry, zarówno dla początkujących, jak i dla osób, które nie będą w takim miejscu pierwszy raz.

  2. Oddychająca koszulka – najlepiej wykonana z wełny merino, która nie zatrzymuje w sobie wilgoci i zapewnia tym samym komfort podczas wyprawy.

  3. Polar – gwarantuje lepszą izolację, co jest szczególnie ważne na większych wysokościach.

  4. Spodnie – powinny być dostosowane do warunków panujących zimą i jednocześnie zapewniać dużą swobodę ruchów. Jeśli odwiedzasz góry pierwszy raz i jesteś początkujący, zwróć szczególną uwagę na wygodę i możliwość wykonywania zakroków.

  5. Bluza docieplająca – podobnie jak w przypadku pozostałych elementów garderoby warto wybrać modele z oddychających materiałów.

  6. Kurtka hardshell – skutecznie chroni przed wiatrem, deszczem i śniegiem.

Dodatkowo, jeśli chcesz zwiedzić Tatry zimą i nie wiesz, od czego zacząć ani jak się przygotować, powinieneś pamiętać o ciepłych skarpetkach (i najlepiej zapasowych na zmianę), grubych rękawicach, czapce oraz kominie. Osoby początkujące niekiedy bagatelizują temperatury i warunki atmosferyczne panujące w górach, ale po pierwszej wyprawie szybko przekonasz się, jak ważne są komfort oraz możliwość zachowania ciepła.

Co warto ze sobą zabrać na bardziej zaawansowane szlaki?

Jeśli po raz pierwszy chcesz zwiedzić Tatry zimą na nieco bardziej zaawansowanych szlakach niż tylko te dla początkujących i zastanawiasz się, od czego zacząć i jak się przygotować, warto zwrócić szczególną uwagę na apteczkę oraz koce termiczne. Zazwyczaj zabieramy je na wyprawy z myślą o możliwości udzielenia pomocy drugiej osobie, ale często przydają się również podczas samotnych pierwszych wędrówek. Oprócz tego warto mieć ze sobą latarkę czołówkę (w zimowych warunkach szybko robi się ciemno), a także papierową mapę i kompas.