Warsztaty GEOLOGICZNE

Geologiczne Sudety. Okrzeszyn i okolice

Przybywaj! Weźmiesz młotek w dłoń i wyruszysz z nami na spotkanie z geologiczną przygodą! Sudeckie ametysty, kryształy górskie, granaty, piryty i inne piękne minerały czekają na swoich odkrywców.

Czy wiesz co masz pod butami chodząc górskim szlakiem? Co to za skała stoi samotna w lesie; skąd bierze się jej kształt? Dlaczego niektóre minerały są tak cenne? Które z nich można znaleźć w Górach Stołowych, Kamiennych czy Jastrzębich? Wybierzemy się na poszukiwanie minerałów, na warsztaty geologiczne. Nie będzie to przygoda taka, jak zawsze. Będziemy wędrować, owszem, ale przede wszystkim wyruszymy na poszukiwanie skarbów zaklętych w skałach. Nasz przewodnik pomoże nam odkryć tajemnice skrywane pod powierzchnią terenu przez miliony lat, pokaże, jak obrabiać minerały, zdradzi ich historie, opowie jakie miały i mają zastosowanie. Po czterech dniach spędzonych z dala od tłumów będziemy inaczej patrzeć na to, po czym chodzimy, co mijamy na górskim szlaku. Skały i minerały będą mówić językiem, który zrozumiemy.

Wybierzemy się w okolice Chełmska Śląskiego, gdyż jest to miejsce szczególne, wyróżniające się nie tylko walorami krajobrazowymi, ale również dużym nagromadzeniem geologicznych ciekawostek. Będziemy wędrować m.in. wokół Okrzeszyna, efektownymi pasmami górskimi – są to od zachodu Góry Krucze (część Gór Kamiennych), od wschodu Zawory (część Gór Stołowych) i od południa Góry Jastrzębie, których główna część leży na terenie Republiki Czeskiej. Obszar ten zbudowany jest z osadów niecki śródsudeckiej i tworzy go mozaika skał karbońskich, permskich, triasowych i kredowych. Ciekawostką obszaru jest również fakt, że jest odwadniamy przez płynący na południe potok Szkło – jest to już zlewisko Morza Północnego!

Warsztaty geologiczne poprowadzi wykwalifikowany geolog i przewodnik sudecki.  Autor wielu publikacji m.in. z zakresu geologii.

Warsztaty dla dorosłych „D+”

Zapraszamy na te wędrowne warsztaty geologiczne osoby dorosłe. Jest możliwości uczestnictwa osób od 12 roku życia, tylko i wyłącznie podczas obecności rodzica lub pisemnie wskazanego dorosłego opiekuna.

Skala trudności

Wędrówki podczas wędrownych warsztatów geologicznych w naszej skali trudności określamy jako łatwe, czyli są na poziomie „A”. Co do poziomu wiedzy, to szczególnie zapraszamy na te warsztaty osoby początkujące i średniozaawansowane.


Plan wędrownych warsztatów geologicznych

 

Dzień 1. Warsztaty terenowe „Karbońskie skarby Gór Jastrzębich”. Zbiórka o godz. 10.00 w Chełmsku Śląskim na Rynku. Przejazd do Okrzeszyna. Zobaczymy pozostałości dawnych kopalni węgla kamiennego. Poszukiwanie skamieniałości karbońskich roślin. Wędrówka na Jański Wierch, gdzie zobaczymy m.in.  skamieniałe drewno. Zejście do doliny Beczkowskiego Potoku i poszukiwanie lidytów na hałdach pouranowych. Przejazd do Uniemyśla na Skałę Śmierci – cel odnalezienie chryzokoli. Powrót do Chełmska Śląskiego na nocleg.

 

Dzień 2. Warsztaty terenowe „Podróż w czasie od permu do kredy”. Przejazd do Różanej. Zwiedzanie Czartowskich Skał i oglądanie najpiękniejszych okien skalnych w Sudetach. Przejdziemy szlakiem do Kochanowa, a tam czeka nas zwiedzanie stołu sędziowskiego, wyrobisk po dolomicie oraz jaskiń krasowych. Następnie szlakiem powędrujemy do Gorzeszowa, by zwiedzić wyjątkowy rezerwat „Głazy Krasnoludków” ze skalnymi grzybami.

 

Dzień 3. Warsztaty terenowe „Kredowe piaskowce Zaworów”. Przejście do kaplicy św. Anny nad Chełmskiem Śląskim, a następnie wejście na najwyższy szczyt Zaworów Róg. Przejście grzbietem Zaworów na Trupinę. Po drodze przyjrzymy się piaskowcowych formom skalnym. Zejście do niebieskiego szlaku i zwiedzanie tzw. Grot w Chełmsku Śląskim.

 

Dzień 4. Warsztaty terenowe „Świat permskich wulkanów”. Przejście przez Błażejów do rezerwatu „Kruczy Kamień”. Zejście do Ulanowic, by odszukać tzw. porfiry cebulowe. Wejście na Szeroką, najwyższy szczyt polskiej części Gór Kruczych i zejście do Błażejowa, by wrócić do Chełmska Śląskiego. Koniec warsztatów geologicznych ok. godz. 18:00.

 

Uwaga: plan, planem, ale prowadzący warsztaty/wędrówkę może zmieniać plan w ciągu dnia m.in. ze względów bezpieczeństwa (burza, ulewy, silne porywy wiatru etc.). W razie deszczowej pogody w którymś z dni proponujemy m.in: prezentacje, wykłady, warsztaty pod suchym dachem, zwiedzanie zabytków Krzeszowa i Kamiennej Góry, w tym podziemi ARADO.

 

Dlaczego warto wybrać się z nami?

To co wokół opiszą nam nietuzinkowi, doświadczeni geolodzy i przewodnicy górscy.

Wędrując najatrakcyjniejszymi szlakami poszukamy skarbów ziemi. Nauczymy się rozpoznawać skały i minerały.

Usłyszymy wiele ciekawostek geologicznych. Zobaczymy dawne miejsca eksploatacji cennych kruszców.

Zobaczymy piękno oraz bogactwo przyrodnicze Gór Kamiennych i Stołowych.

Znajdziemy czas na relaks i reset w otoczeniu malowniczych krajobrazów.

Gwarancja dobrze i aktywnie spędzonego czasu.