Obóz wędrowny Dzikie Bieszczady
Terminy:
30.06.2025 – 09.07.2025
04.08.2025 – 13.08.2025
Miejsce warsztatów:
Biesy
Koszt warsztatów:
10 dni obozu = 2700 zł.
Skala trudności:
Obóz w naszej skali trudności określamy jako łatwy.
|
|
|
kopiuj link do tej strony | napisz wiadomość |
Obóz Wędrowny w Biesach – klasyczny, najprawdziwszy. Z noclegami w namiotach, schroniskach, w chatach turystycznych. Z nocnym podglądaniem gwiazd. Z jedzeniem przyrządzanym na ognisku lub na piecu w chacie. Z kąpielami w górskich rzekach. Będzie to spotkanie z przyrodą, krajobrazami, ciekawymi ludźmi. Doświadczymy prawdziwego traperskiego klimatu Biesów. Zasmakujemy dawnej turystyki, kiedy to z plecakiem i mapą przemierzało się góry. Z dala od cywilizacji, zasięgu i problemów. Energetyczne 10 dni, podczas których przejdziemy ok. 200 km. Poznamy najciekawsze i najbardziej widokowe miejsca Bieszczadów Wysokich. Odwiedzimy Połoniny, Tarnicę, Halicz i Rawki gwarantujące wspaniałe widoki. Zobaczymy trójstyk granic, a jeśli poczujemy zmęczenie to przejedziemy się bieszczadzką ciuchcią. Będziemy wędrować po polanach obsypanych jagodami, odpoczywać nad brzegami górskich strumieni a czasem eksplorować bieszczadzką głuszę. Odwiedzimy opuszczone wioski i zajrzymy do wnętrza cerkwi by myślami przenieść się w świat sprzed kilkudziesięciu lat. Dziennie pokonamy około dwudziestu kilometrów wśród najpiękniejszych gór Polski. Zapraszamy Was na wyjątkowe spotkanie z różnorodnością nietuzinkowych atrakcji. Warto!
Podczas wędrownej przygody zadbamy o integrację, edukację (przekażemy sporą dawkę wiedzy). Nie zabraknie kilku szczypt wieczornego zmęczenia po co najmniej kilkugodzinnym, acz przyjemnym spacerze, z naturą w zasiągu ręki. Sprawimy, by nie zabrakło u Uczestników wymaganej, szczególnie na obozie wędrownym, samodzielności (śniadanie integracyjnie tworzymy wspólnie, a i pranie samo się zrobi). Dodajmy, że będziemy starać się, by internet nie był pierwszą potrzebą (z pomocą przyjdzie nam brak zasięgu!).
Będą to „prawie” typowe wakacje. Młodzież będzie wracała ze szlaku brudna, czasem zmęczona, ale szczęśliwa.
Sprawdź przed wyjazdem
Informacje podstawowe
-
Obóz dla młodzieży - Zapraszamy na ten obóz osoby od 14 do 19 roku życia.
-
Skala trudności - Obóz w naszej skali trudności określamy jako łatwy.
-
Cena - 10 dni obozu = 2700 zł
- Terminy - 30.06.2025 – 09.07.2025, 04.08.2025 – 13.08.2025
-
Miejsce spotkania uczestników i zakończenia wyprawy
Uczestnicy przyjeżdżają samodzielnie lub z opiekunami na miejsce zbiórki. Przed obozem pomagamy kojarzyć Uczestników na wspólne dojazdy.
W dniu rozpoczęcia obozu zbiórka od godz. 13.00 do godz. 13.15 w holu dworca autobusowego PKS w Krakowie (ul. Bosacka 18) – przy informacji, która znajduje się w ciągu kas biletowych (napis). Z Krakowa do Wetliny pojedziemy, wraz z przewodnikiem, autobusem firmy San-Bus o godz. 13.40. Wysiadamy na przystanku Wetlina ok. godz. 19.20.
Powrót autobusem z Ustrzyk Górnych na dworzec PKS w Krakowie, na który przyjedziemy do godziny 15.00. Po obiedzie przewodnik/opiekun rozwiąże grupę do godz. 16.00.
W razie potrzeby proszę dzwonić na telefon dyżurny: 607 300 754. Pomożemy przy ewentualnych przesiadkach Uczestników na dworcu PKS i PKP. -
Limit miejsc
Na każdym obozie obowiązuje limit liczby uczestników. W przypadku tego obozu, na każdy turnus zabieramy nie więcej niż 20 uczestników. Zapisy i wpłaty (wpłata jest potwierdzeniem udziału) dokonujemy do wyczerpania miejsc (kto pierwszy ten lepszy). Informacje o wolnych miejscach na stronie Obozy Wędrowne. -
Ewentualne dodatkowe opłaty
Przejazd wynajętymi busami, komunikacją zbiorową na wybranych fragmentach. Zdarza się np. podczas niespotykanego upału, deszczu czy burzy konieczność skrócenia drogi. Przygotujmy na to ok. 100 zł.
W cenie |
---|
9 noclegów. Zrealizujemy je w schroniskach górskich, pensjonatach oraz pod namiotami. W schroniskach noclegi w pokojach od 2- do 14-osobowych. Noclegi pod namiotami w bazach harcerskich (duże namioty, tzw. wojskowe, nocleg na łóżkach kanadyjkach, z materacami i kocami. W bazie namiotowej jest: toaleta, kuchnia, prysznic. Koniecznie zabierzcie śpiwór). Co roku zmieniamy warianty trasy. O dokładnym wariancie trasy informujemy mailowo na około 21 dni przed obozem. |
Trzy posiłki dziennie. W zależności od realizowanej trasy będzie to: śniadanie (plus prowiant na drogę) i obiadokolacja lub śniadanie (plus prowiant na drogę) i kolacja. Pierwszego dnia kolacja (bez śniadania). Ostatniego dnia tylko śniadanie i obiad. Uwaga. Ważna informacja co do niektórych posiłków: nie będzie kelnera, a nawet nie zawsze będzie kucharza, za to będą produkty spożywcze i wspólne siły. Najczęściej śniadania (w tym prowiant na drogę), rzadziej obiadokolacje, będziemy przyrządzać wspólnie (integracyjnie!) z zakupionych produktów i przyniesionych własnymi siłami do danej bazy noclegowej. Uczestnicy czynią zakupy (za które zapłaci organizator) wg własnego wyboru, pod delikatną kontrolą przewodnika/opiekuna, by zakupić wartościowe produkty w optymalnych ilościach. Mamy nadzieję na smaczny, może nawet niezwykły efekt naszych kuchennych prac. Owe posiłki będziemy czynić przy ognisku, na starym piecu w chacie, w miejscach z węzłem kuchennym i bez. Tam, gdzie będzie taka możliwość, a będzie, skorzystamy z punktów gastronomicznych czy schroniskowych kuchni. Jest też możliwość “podjadania” przez Uczestników poza wspólnie przygotowanymi posiłkami. Każdego dnia będziemy mieli przerwy w różnych schroniskach. Co najmniej dwa razy będziemy mogli wybrać się na zakupy do sklepów spożywczych. |
Bilety wstępu do Bieszczadzkiego Parku Narodowego na każdy dzień pobytu na jego terenie. |
Opieka i spora dawka wiedzy od licencjonowanego, sprawdzonego, nietuzinkowego przewodnika górskiego. |
Przejazd na trasie Kraków-Wetlina i Ustrzyki Górne-Kraków oraz kilkukrotnie lokalnymi busami np. na trasie Wetlina-Ustrzyki. |
Opłata klimatyczna. |
Ubezpieczenie NNW, KL, BP, NWS. |
Dzień 1: W dniu rozpoczęcia obozu zbiórka od godz. 13.00 do godz. 13.15 w holu dworca autobusowego PKS w Krakowie (ul. Bosacka 18) – przy informacji, która znajduje się w ciągu kas biletowych (napis). Z Krakowa do Wetliny pojedziemy, wraz z przewodnikiem, autobusem firmy San-Bus o godz. 13.40. Wysiadamy na przystanku Wetlina ok. godz. 19.20. Przejście do miejsca zakwaterowania. Po zakwaterowaniu, na pierwszą część obozu, krótki spacer - dla rozprostowania nóg po podróży. Kolacja i ognisko powitalne.
Dzień 2-7: Wokół połonin. Przejdziemy grzbiety Połoniny Wetlińskiej i Caryńskiej, zobaczymy jak zmieniła się słynna Chatka Puchatka, ale przede wszystkim będziemy cieszyć się widokami i może snuć marzenia o bieszczadzkiej wolności? Główne szczyty, na których będziemy: Połonina Wetlińska (1255m n.p.m), Połonina Caryńska (1297 m n.p.m), Wielka Rawka (1307 m n.p.m.), Łopiennik (1069 m n.p.m.), Jasło (1153 m n.p.m), Okrąglik (1101 m n.p.m), Smerek (1222 m n.p.m). Plan wygląda intensywnie, ale nie zabraknie czasu by zamoczyć nogi w potoku, zapukać do klimatycznej cerkwi albo zwyczajnie poleniuchować. To Wy współtworzycie ten obóz.
Dzień 8-9: Przeniesiemy się do Ustrzyk Górnych, w rejon zwany Gniazdem Tarnicy. Wejdziemy na najwyższy szczyt polskich Bieszczadów, jednak z dala od tłumów, bocznym, pięknym szlakiem. Wśród dawnych wiosek przejdziemy do źródeł Sanu przez najdziksze i najspokojniejsze fragmenty Bieszczadzkiego Parku Narodowego, by w pełni poczuć łączność z tutejszą przyrodą.
Dzień 10: Po śniadaniu około 7.00 wyjazd autobusem z Ustrzyk Górnych do Krakowa. Na krakowskim MDA będziemy do godziny 15.00. Po obiedzie przewodnik/opiekun rozwiąże grupę do godz. 16.00.
Uwaga: plan, planem, ale przewodnik może zmieniać plan w ciągu dnia m.in. ze względów bezpieczeństwa (burza, ulewy, silne porywy wiatru etc.).
Dlaczego warto wybrać się z nami?
![]() |
Nietuzinkowi, doświadczeni, licencjonowani przewodnicy górscy oraz animatorzy czasu wolnego, zainteresują, a nie zanudzą uczestników. |
![]() |
Obozy Wędrowne założyli licencjonowani przewodnicy, o mocnym zacięciu krajoznawczym i przyrodniczym. To my tworzymy programy obozów, które potem realizujemy w terenie. Chcemy przekazywać naszą pasję. Namawiać na aktywność. Rozkochiwać w przyrodzie, bo jak się coś kocha, to o to dba. Podczas wędrownej przygody zadbamy o integrację, edukację (przekażemy sporą dawkę wiedzy). Nie zabraknie kilku szczypt wieczornego zmęczenia po co najmniej kilkugodzinnym, acz przyjemnym spacerze, z naturą w zasięgu ręki. Będziemy starać się, by internet nie był pierwszą potrzebą (z pomocą często przyjdzie nam brak zasięgu!). |
![]() |
Obozy Wędrowne, wyprawy organizujemy od 2011 – potrafimy to dobrze robić! |
![]() |
Zapewniamy dobrą zabawę, doborowe towarzystwo, no i nieprzeciętne widoki. |
![]() |
Gwarantujemy, że wraz z Wami dobrze i aktywnie spędzimy czas i sporo się dowiemy o odwiedzanym miejscu. |
Informacje praktyczne
Przewożenie dużych plecaków
Usługa przewozu tzw. dużych plecaków nie będzie realizowana na tym obozie. Nie ma takiej potrzeby. Duże plecaki zaledwie kilka razy trzeba będzie przenieść na niewielką odległość (np. z przystanku do bazy noclegowej przez ok. 10-15 min). Trasy zostały tak zaplanowane, aby kilka nocy spędzać w jednej bazie wypadowej, co powoduje, że będziemy wychodzić na szlaki z lekkimi plecakami.
Co ze sobą zabrać?
Pakujecie się według waszego doświadczenia. Poniżej sugestie od nas.
Na wstępie uwaga do ciepłolubnych: w górach temperatura w nocy może się wahać od kilku (przy noclegu w namiotach ciepłolubni muszą mieć odpowiednie ubrania i śpiwór), przez kilkanaście do nawet ponad 20℃. Prosimy się na to przygotować.
Odzież i obuwie
- Sprawdzone buty trekkingowe, najlepiej za kostki, z nieprzemakalną, zaimpregnowaną membraną.
- Lekkie sportowe buty oraz klapki.
- Maksymalnie pięć koszulek z krótkim rękawem, pięć sztuk bielizny, pięć par skarpet (będzie możliwość ręcznego wyprania odzieży).
- Dwie bluzy z długim rękawem (np. polar) lub zamiennie cieplejsza kurtka.
- Dwie sztuki krótkich spodni.
- Maksymalnie dwie sztuki cienkich długich spodni, warto aby jedne były przeciwdeszczowe.
- Stuptuty.
- Lekka kurtka przeciwdeszczowa, koniecznie z kapturem. Przydatny może też być składany parasol.
- Czapka z daszkiem lub chusta na głowę.
- Cienka czapka i rękawiczki pięciopalcowe (będzie wiało).
- No i jakieś wdzianko na noc (dla ciepłolubnych: skarpety, spodnie, bluza, rękawiczki, czapka etc).
Ekwipunek
- Śpiwór. Radzimy wziąć lekki (wagowo) śpiwór, najlepiej z temperaturą komfortu oznaczoną na co najmniej +2°.
- Mała mata - potrzebna tylko i wyłącznie, aby usiąść na szlaku np. podczas odpoczynku.
- Okulary przeciwsłoneczne.
- Kije trekkingowe, jeśli ktoś korzysta i lubi.
- Latarka (najlepiej czołówka) + zapasowe baterie.
- Termos z kubkiem 1 litr.
- Menażka (zamiennie plastikowy zestaw dwóch talerzy) oraz sztućce.
- Przyda się magnez do rozpuszczania, produkty typu „słodka chwilka”, zupki, ewentualnie ulubiona herbata – w schroniskach/pensjonatach będą kuchnie/czajniki, z których warto korzystać.
- Krem przed szkodliwym działaniem słońca tzw. „do opalania”, preparat przeciw komarom i kleszczom.
- Szczoteczka i pasta do zębów, mydło, szampon, itp.
- Szybkoschnący, lekki ręcznik.
- Apteczka osobista. Ważne by osoby zażywające leki miały je przy sobie wraz z ulotką i poinformowały nas o tym.
- Komórka i ładowarka (ewentualnie powerbank, bo w schroniskach/pensjonatach bywa za mało gniazdek, a za dużo komórek ;).
- Mapa – warto wiedzieć, gdzie się jest.
- Dokumenty: legitymacje szkolna (ważna, podbita) lub dowód osobisty.
- Zabierzcie karty do grania, ulubione gry – wieczorami będziemy pogrywać.
- Pieniądze. Podczas wędrówki, na prywatne potrzeby, może przydać się budżet ok. 80 zł/dzień.
- Sprawdzony i wygodny duży plecak (z pokrowcem), w którym to wszystko spakujecie. Duży plecak, to taki między 40 a 55 litrów. Aby komfortowo poruszać się po szlakach i nie być przytłoczonym ciężarem plecaka, proszę weźcie ze sobą tylko niezbędne rzeczy, optymalnie nie więcej niż 12 kg. Pamiętajcie, że nie ma plecaków nieprzemakalnych. Wszystkie ubrania pakujemy w reklamówki lub worki np. na śmieci.
- Sprawdzony i wygodny mały plecak, to znaczy między 20 a 25 litrów. Będzie potrzebny podczas wycieczek z miejsca, gdzie będziemy nocować drugi czy trzeci raz z rzędu.
Prosimy też o zainstalowanie w telefonie aplikacji mapy.cz.
Płatność
Jeśli z jakiś powodów chcesz opłacić udział w obozie/warsztatach z pominięciem systemu płatniczego znajdującego się na naszej stronie, to możesz skorzystać z tradycyjnego PRZELEWU.
- Konto dla wpłat w PLN: Credit Agricole Bank Polska nr konta 93 1940 1076 3272 9249 0008 0000.
Odbiorca: Tworzymy Wycieczki sp. z o.o., Plac Gedymina 4/5, 58-302 Wałbrzych, NIP 8863036120
W tytule wpłaty należy wpisać:
- nazwę wybranego obozu oraz jego termin;
- imiona i nazwiska uczestników za których dokonuje się opłaty.
Bardzo prosimy o niezwłoczne przysłanie nam maila w tej sprawie, z danymi do ubezpieczenia uczestnika (imię, nazwisko oraz data urodzenia) wraz z potwierdzeniem wpłaty.